Psikolojik iyi oluş ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişki: Partner sosyotelizminin aracı rolü
The relationship between psychological well-being and romantic relationship satisfaction: The mediating role of partner phubbing
  1. Tez No: 904074
  2. Yazar: AYNUR AKŞAR KOŞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİÜŞÜK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma kapsamında üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluş düzeyi, partner sosyotelizmi ve romantik ilişki doyumu düzeyleri çeşitli değişkenler ele alınarak incelenmiştir. Romantik ilişki doyumunu açıklamak amacıyla psikolojik iyi oluş ve partner sosyotelizmi düzeyleri dahil edilerek aracılık analizi yapılmıştır. Bu araştırmada romantik ilişki doyumu bağımlı değişken, psikolojik iyi oluş bağımsız değişken ve partner sosyotelizmi ise aracı değişken olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Yapılan araştırmada çalışma grubu 2023-2024 Eğitim öğretim yılı içinde Türkiye'de eğitimine devam eden 361 (286 kadın, 75 erkek) üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma grubunda yer alan bireylerin kişisel bilgilerine erişmek için ''Kişisel Bilgi Formu'', psikolojik iyi oluş düzeyini belirlemek için ''Psikolojik İyi Oluş Ölçeği'', partner sosyotelizmi düzeyini belirlemek için ''Partner Sosyotelizmi Ölçeği'' ve romantik ilişki doyumunu belirlemek için ''İlişki İstikrar Ölçeği- İlişki Doyumu Alt Ölçeğinden '' yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin romantik ilişki doyumu düzeyi katılımcıların yaşına, cinsiyetine ve medeni durumuna göre farklılaşmamaktadır. Partner sosyotelizmi düzeyi +31 yaş grubunda olan bireyler ve evli olan bireyler lehine anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluş, partner sosyotelizmi ve romantik ilişki doyumu düzeyleri ilişki süresine göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Bununla birlikte psikolojik iyi oluş ve partner sosyotelizmi ile romantik ilişki doyumu ve partner sosyotelizmi arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki bulunmakta; psikolojik iyi oluş ve romantik ilişki doyumu arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişki bulunmaktadır. Kurulan aracılık modeli test edilmiş ve psikolojik iyi oluş ile romantik ilişki doyumu arasında partner sosyotelizminin aracı rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular alanyazında yer alan bulgular dahilinde tartışılarak sonraki araştırmacılar ve sahada çalışan ruh sağlığı personelleri için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, the level of psychological well-being, partner phubbing and romantic relationship satisfaction levels of university students were examined by considering various variables. In order to explain romantic relationship satisfaction, mediation analysis was performed by including psychological well-being and partner sociotelism levels. In this study, romantic relationship satisfaction was included as the dependent variable, psychological well-being as the independent variable, and partner phubbing as the mediating variable. In the research, the study group consists of 361 (286 female, 75 male) university students who continue their education in Turkey in the 2023-2024 academic year.“Personal Information Form”was used to access the personal information of the individuals in the study group,“Psychological Well-Being Scale”was used to determine the level of psychological well-being,“Partner Phubbing Scale”was used to determine the level of partner sociothetelism, and“Relationship Stability Scale-Relationship Satisfaction Subscale”was used to determine romantic relationship satisfaction. According to the results of the research, the level of romantic relationship satisfaction of university students does not differ according to the age, gender and marital status of the participants. The level of partner phubbing is differs significantly in favor of individuals in the +31 age group and married individuals. University students' levels of psychological well-being, partner phubbing and romantic relationship satisfaction differ significantly according to the duration of the relationship. However, there is a significant negative relationship between psychological well-being and partner phubbing and romantic relationship satisfaction and partner phubbing; There is a significant positive relationship between psychological well-being and romantic relationship satisfaction. The established mediation model was tested and it was concluded that partner phubbing played a mediating role between psychological well-being and romantic relationshipsatisfaction. The findings obtained within the scope of the research were discussed within the scope of the findings in the literature and suggestions were made for future researchers and mental health personnel working in the field.