Deniz hakimiyet doktrinine göre Türkiye'nin deniz stratejisi
The maritime strategy of Türkiye according to the sea power doctrine
- Tez No: 904092
- Danışmanlar: PROF. BETÜL KARAGÖZ YERDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Alfred Thayer Mahan tarafından ortaya konan Deniz Hakimiyet Doktrini ile Türkiye'nin Deniz Stratejisi arasında ilişki kurularak bu çalışma oluşturulmuştur. Bu kapsamda Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik konumu, bu coğrafi determinizme bağlı olarak da ortaya deniz coğrafyası merkezli, kara parçalarını denizden kuşatan ve dünya hakimiyetine sebep olabilecek deniz hakimiyetinde Türkiye'nin yeterlilikleri incelenmiştir. Bu kapsamda önemli dönüm noktaları ve ortaya konan stratejik belgelerle bu anlayışa yönelik yeterlilikler ayrıca değerlendirilmiştir. Deniz Hakimiyet Doktrini kapsamında dünya coğrafyasının yapısı ortaya konarak süper güç atfedilen devletlerin politikalarına karşı Türkiye'nin bölgesel güç tanımlarına uygun hareket edip etmediği ve gerekli hakimiyet faktörlerine sahip olup olmadığı ayrıca ele alınmaktadır. Deniz Hakimiyet Doktrini ve Türkiye'nin Deniz Stratejisi başlıca unsurları ile ortaya konmuş ve bunlara ilişkin realist bakış açısına sahip politikalarla nasıl bir yol haritası ortaya konduğu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was created by establishing a relationship between the Maritime Dominance Doctrine proposed by Alfred Thayer Mahan and Türkiye's Maritime Strategy. In this context, Türkiye's geopolitical and geostrategic position is examined, focusing on maritime geography that surrounds land masses and the competencies of Türkiye in maritime dominance that could lead to global hegemony. Significant turning points and strategic documents have also been evaluated concerning this understanding. Within the framework of the Maritime Dominance Doctrine, the structure of world geography is analyzed to determine whether Türkiye acts in accordance with its regional power definitions against the policies of states considered superpowers and whether it possesses the necessary dominance factors. The main elements of the Maritime Dominance Doctrine and Türkiye's Maritime Strategy are presented, and it is explained how a roadmap has been developed with policies that have a realist perspective regarding these.