Production and characterization of metal alloy coatings for electromagnetic shielding applications
Elektromanyetik kalkanlama uygulamaları için metal alaşımlı kaplamaların üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 904091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda elektronik ürünlerin ve telekomünikasyonların hızla ilerlemesi elektromanyetik girişim sorununa yol açmıştır. Mikrodalga fırınlar, cep telefonları ve kişisel bilgisayarlar gibi çok sayıda elektronik cihazın neden olduğu bu fenomen, veri kaybına, verilerin yanlış yorumlanmasına, uygunsuz çalışmaya ve cihazların vasat performans göstermesine yol açabilir. Ek olarak, elektromanyetik alanlara uzun süreli maruz kalmanın insan sağlığı için potansiyel olarak zararlı olduğu ve baş ağrısı, göz sorunları, kanser ve uykusuzluk gibi sorunlara yol açtığı vurgulanmaktadır. Bu tezin amacı, farklı alaşım kaplamaların (Çinko-Nikel, Çinko-Kobalt, Nikel-Kobalt ve Çinko-Nikel-Kobalt) yüzey özelliklerini ve elektromanyetik girişim kalkanlama etkinliği üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu alaşım kaplamalar, bir sülfat banyosu ve bir güç kaynağı kullanılarak bakır folyo yüzeylerine elektrokaplanır. Kaplamaların bileşimi, morfolojisi ve faz yapıları, Taramalı Elektron Mikroskobu, X-ışını Kırınımı ve X-ışını Fotoelektron Spektroskopisi kullanılarak analiz edilir. X-bant frekans aralığındaki elektromanyetik emilim ve kalkanlama özellikleri, koaksiyel tutucu yöntemi kullanılarak bir Vektör Ağ Analizörü ile araştırılır. Kaplamaların yüzey morfolojileri alaşım türüne göre farklılık göstermiştir. X-ışını kırınımı alaşım türüne bağlı olarak belirgin fazlar ortaya koymaktadır. Vektör ağ analizörü kullanılarak yapılan analizin sonuçlarında, birçok numunede altlığın verimliliğini artıran sonuçlar elde edilmiştir. Bu ikili ve üçlü metal alaşım kaplamalar, halihazırda iyi iletkenlik ve bir miktar kalkanlama kabiliyeti gösteren bakır gibi malzemeler için kalkanlama verimliliğini artırmak için etkili alternatifler olarak ümit vericidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid advancement of electronic products and telecommunications has resulted in the issue of electromagnetic interference. This phenomenon, caused by numerous electronic devices like microwave ovens, cell phones, and personal computers, etc.., can lead to data loss, misinterpretation of data, improper operation, and mediocre performance of devices. Additionally, long-term exposure to electromagnetic fields is highlighted as potentially harmful to human health, causing issues such as headaches, eye problems, cancer, and insomnia. The aim of this thesis is to investigate the surface properties of different alloy coatings (Zinc-Nickel, Zinc-Cobalt, Nickel-Cobalt and Zinc-Nickel-Cobalt) and their effects on electromagnetic interference shielding effectiveness. These alloy coatings are electrodeposited onto copper foil surfaces using a sulfate bath and a power supply. The composition, morphology, and phase structures of the coatings are analyzed using Scanning Electron Microscopy, X-ray Diffraction, and X-ray Photoelectron Spectroscopy. Electromagnetic absorption and shielding properties in the X-band frequency range are investigated with a Vector Network Analyzer using coaxial holder method. The surface morphologies of the coatings differed depending on the alloy type. X-ray diffraction reveals distinct phases depending on the alloy type. In the results of the analysis made using the vector network analyzer, results that increased the efficiency of the substrate were obtained in many samples. These binary and ternary metal alloy coatings show promise as effective alternatives to enhance shielding efficiency for materials like copper, which already exhibit good conductivity and some degree of shielding capability.