Elastik kazık başlığı içeren kazıklarda düşey taşıma gücü performansının değerlendirilmesi
Evaluation of vertical bearing capacity performance in piles with elastic pile cap
  1. Tez No: 904125
  2. Yazar: AHMET YUŞA ERZENE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geleneksel kazıklı temellerde, yapının ağırlığı büyük oranda kazıklar tarafından karşılanır, kazıklar aldıkları üst yapı yükünü daha derinlere doğru jeolojik ortama aktarırken sürtünme ve uç dirençleriyle de seçilen güvenlik katsayısı mertebesinde statik denge sağlanmış olur; çoğu durumda da zemin özellikle de kazık başlığının altındaki zemin kazıklara nazaran çok daha az yüke maruz kalır. Bunun nedeni kazık elemanların (örneğin betonarme kazıklar, çelik kazıklar vb.) zeminlere göre çok daha rijit olmaları ve yükü doğrudan karşılamalarıdır. Kazık başlığının hemen altındaki ve daha derine doğru devam eden zemin tabakaları ancak kendisinden çok daha rijit olan kazıkların düşey doğrultuda belli miktarda deplasman yapmaları neticesinde yük almaya başlarlar. Ancak kazıklar çok düşük deplasman mertebelerinde tasarlandığından zeminlere aktarılan üst yapı yükleri de görece daha az olur. Bu çalışmada zeminin kendisinin bu sistemler üzerindeki olumlu etkisini arttırmak, örneğin kazıklar için hesaplanmış küçük deplasman aralığına rağmen zeminin olabildiğince yük almasını ve kazıkları çevreleyen efektif gerilmenin arttırılmasını sağlamak amacıyla“elastik kazık başlığı”düşünülmüştür. Elastik kazık başlığının amacı, radye-kazık ara yüzeyi arasında kolaylıkla yer değiştirebilecek bir eleman tanımlamak, radyenin uygulanan yükle bir miktar düşey deplasman yapmasını sağlayarak zeminin olabildiğince yük almasına imkân tanımaktır. Aynı zamanda yine bu çalışmada geliştirilen elastik kazık başlığı elemanları içeren bir kazıklı temelin sismik etkilerle birlikte nasıl davrandığı ve sonuçları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In conventional pile foundations, the weight of the structure is largely borne by the piles, in contrast the piles transfer the superstructure load they receive to the geological environment deeper down, static balance is achieved within the selected safety coefficient level with friction and tip resistances; in most cases, the soil, especially the soil under the pile cap, is subjected to much less load than the piles. This is because the pile elements (e.g. reinforced concrete piles, steel piles, etc.) are much more rigid than the ground and directly support the load. The soil layers immediately below the pile cap and continuing deeper begin to receive load only due to the piles, which are much more rigid, making a certain amount of displacement in the vertical direction. However, since the piles are designed at deficent displacement levels, the superstructure loads transferred to the soils are also relatively less. In this study, to increase the positive effect of the soil itself on these systems, for example, to ensure that the soil takes as much load as possible despite the small displacement range calculated for the piles and to increase the effective stress surrounding the piles, the“elastic pile cap”was considered. The purpose of the elastic pile cap is to define an element that can easily be displaced between the raft-pile interface, to allow the raft to make a certain amount of vertical displacement with the applied load and to allow the soil to take as much load as possible. At the same time, how a pile foundation containing elastic pile cap elements developed in this study behaves with seismic effects and its results are also examined.