Tirozin kinaz inhibitörlerine dirençli kronik myeloid lösemi hücrelerinde STAT5'A'nın CRISPR/Cas9 ile çıkartılmasının terapötik etkilerinin araştırılması
Investigating the Therapeutic Effects of Knocking out STAT5A with CRISPR/Cas9 in Chronic Myeloid Leukemia Cells Resistant to Tyrosine Kinase Inhibitors
- Tez No: 904138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Tıbbi Biyoloji, Hematology, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kronik myeloid lösemi (KML), BCR-ABL1 onkoproteini tarafından tetiklenen bir miyeloproliferatif hastalıktır ve tedavisinde tirozin kinaz inhibitörleri (TKI) önemli bir rol oynamaktadır. Ancak TKI'lere, özellikle de üçüncü nesil ponatinibe karşı gelişen direnç, ciddi bir klinik sorun teşkil etmektedir. Bu tez projesinde, K562, İmatinibe dirençli K562/Ima-Res ve Ponatinibe dirençli K562/Pon-Res hücre hatlarında CRISPR/Cas9 teknolojisi kullanılarak STAT5A geni nakavt edilmiştir. STAT5A'nın silinmesinin ardından hücrelerde apoptozun arttığı ve hücre döngüsünün G0/G1 fazında duraksadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, JAK2, STAT3 ve CISH gibi kilit sinyal yolaklarında değişiklikler tespit edilmiştir. Bu bulgular, STAT5A'nın KML hücrelerindeki ilaç direncini etkileyen önemli bir faktör olduğunu ve bu genin nakavt edilmesi sonrasında direnç mekanizmalarının aydınlatılmasına katkı sağlayabileceğini göstermektedir. STAT5A'nın KML tedavisinde ilaç direncini azaltmak için potansiyel bir hedef olabileceğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Chronic myeloid leukemia (CML) is a myeloproliferative disorder triggered by the BCR-ABL1 oncoprotein, and tyrosine kinase inhibitors (TKIs) play a crucial role in its treatment. However, resistance to TKIs, particularly to third-generation ponatinib, remains a significant clinical challenge. In this thesis project, the STAT5A gene was knocked out using CRISPR/Cas9 technology in K562, imatinib-resistant K562/Ima-Res, and ponatinib-resistant K562/Pon-Res cell lines. Following the knockout of STAT5A, increased apoptosis and cell cycle arrest in the G0/G1 phase were observed. Additionally, key signaling pathways such as JAK2, STAT3, and CISH showed alterations. These findings indicate that STAT5A is an important factor affecting drug resistance in CML cells, and that the knockout of this gene can contribute to elucidating resistance mechanisms. STAT5A may represent a potential target for reducing drug resistance in CML treatment.