Türkiye popülasyonunda akciğer kanseri hastalarında DNA hasarı bağlayıcı protein 2 genetik varyasyonunun incelenmesi
Investigation of DNA damage binding protein 2 genetic variation in lung cancer patients in the Turkish population
  1. Tez No: 904137
  2. Yazar: AYSEL AMIRASLANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM SEDA GÜLEÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Akciğer kanseri, dünya genelinde kanserle ilişkili ölümlerin başlıca nedenlerinden biridir ve akciğerlerde kontrolsüz büyüyen anormal hücrelerle tanımlanır. Genellikle sigara içmeyle ilişkilendirilir, ancak genetik, çevresel ve mesleki faktörler de etkili olabilir. DNA onarım mekanizmaları, özellikle nükleotid eksizyon onarımı (NER), genomik stabilitenin korunması ve kanserin önlenmesi açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye popülasyonunda NER ile ilişkili genlerden, özellikle DDB2 (rs830083) polimorfizmleri ile akciğer kanseri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada 96 küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastası ve 96 sağlıklı kontrol grubu yer almıştır. Genotipleme, Fast Real-Time 7500 sistemi (Applied Biosystems) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, DDB2 rs830083 homozigot GC genotipine sahip bireylerin 0.699 (95% CI: 0.372 - 1.312) oranında bir olasılık oranına (OR) sahip olduğunu, CC polimorfizmine sahip bireylerde ise OR'nin 1.267 (95% CI: 0.693 - 2.318) olduğunu göstermiştir. Araştırmamız, Türkiye popülasyonunda DDB2 polimorfizmi ile akciğer kanseri arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu vurgulamaktadır. Bu bulgular, akciğer kanseri yatkınlığı ile ilişkili genetik faktörlerin daha iyi anlaşılması, risk değerlendirmelerinin iyileştirilmesi ve potansiyel tedavi stratejilerinin yönlendirilmesi için daha büyük ve çeşitli popülasyonlarda araştırmaların devam etmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the main causes of cancer-related fatalities globally worldwide, defined by aberrant cells growing out of control in the lungs. It is primarily linked to smoking, but can also be influenced by genetic, environmental, and occupational factors. DNA repair mechanisms, specifically nucleotide excision repair (NER), are essential for preserving genomic stability and preventing cancer. The purpose of this study was to examine the relationship between polymorphisms in NER-related genes, specifically DDB2 (rs830083), among 96 NSLC patients and 96 controls within the Turkish population. Genotyping was conducted using the Fast Real-Time 7500 system (Applied Biosystems). Results showed that individuals with the homozygous GC genotype of DDB2 rs830083 had an odds ratio (OR) of 0.699 (95% CI: 0.372 - 1.312), whereas those with the CC polymorphism had an OR of 1.267 (95% CI: 0.693 – 2.318). There is no significance correlation between DDB2 polymorphism and LC, according to our research in the Turkish population, highlighting the need for further studies. These findings underscore the importance of continuing research in larger and more diverse populations to better understand genetic factors linked to lung cancer susceptibility, refine risk assessments, and guide potential treatment strategies.