Bir varyasyon olarak konka bulloza ve onun kronik maksiller sinüzit ile ilişkisinin araştırılması
Concha Bullosa as a variation and the investigation of its relationship with chronic maxillar sinusitis
  1. Tez No: 90414
  2. Yazar: MEHMET İLKAY KOŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
42 VI. ÖZET Klinik pratikte sık rastlanan maksiller sinüzit, hastaların çoğunda ostiomeatal kompleks obstruksiyonuna sekonder gelişir. En iyi BT ile ortaya konan konka bulloza, sinonazal anatomik varyasyonlardan sık rastlanılanlardan birisidir. Konka bulloza'nın cinsiyet ve çeşitli yaş grupları içindeki insidansını ve aynı zamanda kronik maksiller sinüzitin etyolojisindeki yerini araştırmak amacıyla; Mart 1993 ile Mart 1998 tarihleri arasında son bir yılda üçten fazla sinüzit atağı geçirmiş, kronik sinüzitten şüphelenilen 285'i erkek, 223'ü kadın toplam 508 hastanın koronal düzlemde çekilen BT'leri üzerinde bu çalışma yapılmıştır. Konka bulloza 508 hastanın 163'ünde (%32,1) saptandı ve ayrıca kadınlarda (%37,7), erkeklerden (%27,7) daha fazla rastlanıldığını gösterdi. Yaş grupları içinde ise, yaşamın aktif olduğu dönemlerde daha fazla karşımıza çıktığı görüldü. Saptanan konka bulloza'ların da daha çok bilateral yerleşimli olduğu tespit edildi. Kronik maksiller sinüzitin etyolojisinde konka bullozanın rolünü destekleyecek bir bulgu elde edilemedi. Oyleki kadınlarda ilginç olarak; konka bullozası olanlarda kronik maksiller sinüzit oranı %12. çıkarken, olmayanlarda bu oran %26,6 gibi daha yüksek bir oranda çıktı. Erkeklerde de konka bulloza varlığının, kronik maksiller sinüzit etyolojisindeki yerini destekleyecek anlamlı bir ilişki bulunamadı. Varyasyonla kronik maksiller sinüzit yönlerine göre incelendiğinde de anlamlı bir ilişki kurulamadı. Anatomik varyasyonlar arasında konka bulloza'nın yüksek bir oranda görülebildiği ancak kronik maksiller sinüzit etyolojisindeki yerinin tam açık olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
43 VH. SUMMARY Maxillar sinusitis that is frequently seen in clinical practice, devolops in most patients secondary to the ostiomeatal complex obstruction. Concha bullosa, best observed by BT, is a frequent sinonasal variation. In order to determine the. incidance rate of concha bullosa among the sex and age groups and also to determine its aetiological importance in chronic maxillar sinusitis, 285 male and 223 female patients with the total number of 508 that had more than three sinusitis attack in the past year between March 1 993 and March 1 998 were examined in the present study by BT taken on the choronal axis. Concha bullosa was observed in 163 out of 508 (32,1 %) patients and it was higher (37,7 %) in women than man (27,7 %). Among the age groups, it was seen in the earlier ages that people are more active. Most concha bullosa observed were bilaterally located. There was no finding on the role of concha bullosa affecting the aetiology of maxillar sinusitis. It was interesting to observe that chronic maxillar sinusitis rate was 12% in femal patients with concha bullosa whereas it was 26,6% in femal patients without concha bullosa. Similarly there was no finding in male patients supporting the role of concha bullosa in the aetiology of chronic maxillar sinusitis. There was also no relationship between the variations and all directions of chronic maxillar sinusitis. In concision, while there was a high rate of concha bullosa in anatomical variations, there was no a clear finding of concha bullosa in the aetiology of chronic maxiilar sinusitis.