Sinüs cavernosus'un morfolojisi ve mikrotopoğrafik anatomisi
The Morphology and the microtopographic anatomy of the cavernous sinus
- Tez No: 90413
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Son yıllarda sinus cavernosus'a yönelik cerrahi girişimlerin gelişmesi konu ile ilgili daha detaylı anatomik çalışmaların yapılmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Özellikle beyin cerrahları için klinik önemi olan sinus cavernosus'un morfolojisinin ve mikroanatomik yapıları hakkında bilgi edinmek için 14 erişkin kranyumda sinus cavernosus'unun mikro anatomisi incelendi. Sinus cavernosus'un çevresindeki anatomik yapılar ve varyasyonsları tespit edildi. Sinus cavernosus'un kemik yapıları ile ilgili ölçümleri yanında for. carotrcocliroidalis % 26.9 oranında bulunmuştur. Interclnoidal köprü ise % 3.8 tespit edilmiştir. For. emissarium % 28.5 olarak tespit edildi. Diseksiyon öncesi A.C.I.'ya kırmızı lateks enjekte edildi. Sinus cavernosus'un lateral duvarı yüzeyel ve derin olmak üzere iki tabaka halinde bulundu. N. oculonıotorius, n. trochlcaris ve n. ophthalmicus içeren derin bir tabaka gözlendi. Lateral duvarda seyreden kranial sinirlerin birbirine olan uzaklıkları ölçüldü. Ölçüm sonuçlarının analizler student t testi ile yapıldı. N. abducens'in sinus cavernosus içinde %7 iki kökçük ve %7 üç kökçük halinde gözlendi. N. abducens bir (%5) vakada spesmende beyin sapında ayrı ayrı çıkıp m.rectus lateralis'e kadar birbirinden bağımsız gidiyor idi. Dorello kanalının mikroanatomisi incelendi. Lig. petrolinguale ve lig. petroclinoidalenin etraf yapılarla olan ilişkileri tanımlandı. Karodid dural halkaların A.C.İ. İle ilişkileri incelendi. Segmentum clinoideum intracavernous durumunda idi. Vakaların % 3'un de inferiomedial, % 15'inde pasteriosperior, % 55 'inde anteroinferior boşluk baskındı. İki (% 7) vakada lateral duvarın anterionsuperior'una v. media superfıcialis cerebri'nin açıldığı foramina gözlendi; Yapılan çalışmada A.C.İ. 'nin pars cavernosa'sının dalları Nomina Anatomika esas alınarak tanımlanmıştır. Truncus meningohypophsealis tüm kadavralarda bulunmuştur. İncelenen vakaların % 64.2'sinde truncus meninghypophysialis'den ramus basalis tentori, ramus meningealis ve a. hypophysialis birlikte ayrılmaktadır. Ramus meningeus, % 35.7 medial dal, % 42.8 ikiye ayrılan tip, % 21.5 lateral dal tespit edildi. A. hypophysialis inferior, spesmenlerin % 89'unda tespit edildi. A. sinus cavernosus inferior, % 78.5 A.C.İ. 'nin pars cavernosa'sının horizontal kısmından, % 7 truncus meningohypophysialis'den orijin alırken, % 14.5 vakada tespit edilemedi. A. capsıılaris vakaların % 14.5'inde tespit edilmiştir. 68
Özet (Çeviri)
9- SUMMARY The Morphology and the Microtopographic Anatomy of the Cavernous Sinus In the last years improving of surgical operations to the cavernous sinus needs more detailed anatomic studies above this subject. To get knowledge about the microanatomic structures and the morpohology of the cavernous sinus which has clinical importance for neurosurgeons, microanatomy of cavernous sinuses of the adult cadaver skulls were examined. Anatomic structures araund cavernous sinus and its variations were detected. Osseous relationships of cavernous sinus were measured in addition to that for caroticoclinoidalis was determined in 26.9 %. Also interclinoidal bridge was determined in 3.8 % and for. emissarium was found in 30 %. Red lateks was enjected to ICA. before the dissection. The lateral wall of cavernous sinus was found to be formed by two layers ; a superficial, dural layer and a deep layer. Superficial layer was formed by duramater and the deep layer was formed by the sheats of nerves III., IV. and V.i plus a reticular membrane extending between the sheats. The distances between the cranial nerves running in the lateral wall were measured. The analysis of the results of this measurements is examined by the student t test. The abducens nerve was observed as two rootlets in 7 %, and three rootlets in 7 % in cavernous sinus, in one specimen (3.5 % ) the abducens nerve originated from the brain stem as two parts and ran indepently to the lateral rectus muscle. The microanatomy of Dorello's canal was observed. The relationships of lig. petrolinguale and lig. petroclinoidale with the neighbouring structures were described.The relationships of carotid dural rings with ICA. were also described. The segmentum clinoideum was intracavernous. 3 % of cases, inferomedial space, in 15 % posterosuperior space and in 55 % anteroinferior space was dominant. In two cases (7 %), a foramina, which the v. media superficialis was opened into there in the anterosuperior of lateral wall was observed. İn the study, the branches of pars cavernousa of ICA. were described depend on the Nomina Anatomica. The meningohypophyseal trunk was seen in all cadavers. 69In the 64.2 % of cases, tentorial basale branch, meningeal branch and hypophyseal artery were seperated together from the meningohypophyseal trunk. The meningeal branch was observed as; medial branch in 35.7 %, two seperate branches in 42.8 % and lateral branch in 21.5 % of the cases. The inferior hypophyseal artery was seen in 89 % of the cases. The inferior cavernous artery was observed originating from the horizontal portion of pars cavernosa of the ICA. in 78.5 % of the speceimens from meningohypophyseal trunk in 7 % and it wasn't observed in 14.5 %.The capsular artery was also described in 14.5 % of the specimens. 70