Aerobic biotransformation and biodegradation of estrogenic endocrine disrupting compounds
Östrojenik endokrin bozucu kimyasalların aerobik biyodönüşümü ve biyobozunması
  1. Tez No: 904156
  2. Yazar: SERENAY CEREN TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. İLGİ KARAPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Kişisel bakım ürünlerinin tüketimi nedeniyle UV filtrelerinin (UVFler) çevrede bolca bulunması çevre bilimcilerin dikkatini çekmiştir. Su ortamına girişin ana yolu atıksu arıtma tesislerinden gelen deşarjlar olduğundan, UV filtrelerin biyobozunmasını ve biyodönüşümünü anlamak, bunların biyolojik akıbeti hakkındaki bilgi eksikliğini azaltmak açısından hayati öneme sahiptir. Bu gerçekler dikkate alınarak bu tez, UVF'lerin biyobozunmasını, biyodönüşümünü ve bir arıtma sisteminin operasyonel parametrelerinin UVF'leri ne kadar etkilendiğini anlamak için tasarlanmıştır. Bu amaçla benzofenon türevlerinden (BP) ikisi seçilmiştir: 2-hidroksi-4-metoksibenzofenon ve 2,4-dihidroksibenzofenon. Atıksu ve çamur numuneleri alınarak bu iki BP'nin biyolojik bozunması ve biyotransformasyonu araştırılmıştır. Bunların metabolitleri de atıksu ve çamurda izlenmiştir. Ekstraksiyon yöntemi için katı faz ekstraksiyon yöntemi seçilirken, bileşiklerin polaritesi nedeniyle port içi türevlendirme ile GC-MS/MS analitik cihaz olarak kullanılmıştır. Yöntem doğrulama parametrelerinin sonuçları güvenilir, sağlam ve doğru bir yönteme yönelik ihtiyaçları karşılamıştır. Operasyonel parametreler; başlangıç BP konsantrasyonu, sistemin HRT'si ve giriş KOİ konsantrasyonu olarak seçilmiştir. Ayrıca, BP-3 ve BP-1'in biyobozunmasını ve biyodönüşümünü diğer benzofenon türevinin etkisi olmadan aralarındaki dönüşümü incelemek için ayrı ayrı reaktöre eklenerek izlenmiştir. Son olarak, BP'lerin sıvı ve katı faz arasındaki dağılımının belirlenebilmesi ve giderim mekanizmalarının BP'lerin sistemden uzaklaştırılmasına katkısının anlaşılması amacıyla her bir parametre için kütle dengesi analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the consumption of personal-care products, UV filters (UVFs) have been found in the environment in abundance thus, getting attention from environmental scientists. Since the main route of entry to the aquatic environment is discharges from wastewater treatment plants, to understand their biodegradation and biotransformation has been vital to reduce the knowledge gap about their biological fate. By considering these facts, this thesis was designed to comprehend their biodegradation, biotransformation and how much UVFs were affected by operational parameters of a treatment system. For this purpose, two of benzophenone derivatives (BPs) were selected: 2-hydroxy-4-methoxybenzophenone and 2,4-dihydroxybenzophenone. The biodegradation and biotransformation of these two BPs were investigated as wastewater and sludge samples were taken. Their metabolites were also monitored in the effluent and sludge. The extraction method was selected as solid-phase extraction method while GC-MS/MS was employed as the analytical instrument with in-port derivatization due to polarity of the compounds. The results of method validation parameters have satisfied the needs for a reliable, robust and accurate method. The operational parameters were chosen as initial BPs concentration, HRT of the system and influent COD concentration. Moreover, the biodegradation and biotransformation of BP-3 and BP-1 in the reactor individually had been also monitored to examine the transformation between them without the influence of other BPs. Furthermore, mass balance analyses were done for each parameter so that the distribution of BPs between the liquid and solid phase could be determined to understand the contribution of the elimination mechanisms on their removal.