Amatör sporcuların fiziksel ve fizyolojik profilleri ile B ve C vitaminleri arasındaki bazı ilişkilerin araştırılması
Investigation of the relationships between vitamins B and C physical and physiological profiles in amateur sportsmen
  1. Tez No: 138165
  2. Yazar: NURULLAH AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ZİYA KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
AMATÖR SPORCULARIN FİZİKSEL VE FİZYOLOJİK PROFİLLERİ İLE B VE C VİTAMİNLERİ ARASINDAKİ BAZI İLİŞKİLERİN ARAŞTIRILMASI ÖZET insanlarda egzersiz ile fiziksel ve fizyolojik değerler arasında önemli ilişkiler bulunmaktadır. Vitamin C sportif performansı artırabilir, vitamin B ise protein, karbonhidrat metabolizması ve egzersizdeki enerji biyotransformasyonunda rol oynayabilmektedir. Bu nedenle, bu çalışma amatör sporcularda vitamin B ve C'nin fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerinde olası etkilerini araştırmak amacı ile yapıldı. Bu Çalışma, ortalama yaşlan 17.10±2.6 yıl, boylan 1.70±0,02 m, vücut ağırlıkları ise 53.35±1.55 kg olan 26 amatör sporcu üzerinde yürütüldü ve denekler çalışmaya gönüllü olarak katıldılar. Tüm gruplara vitaminler oral olarak sabah saat yaklaşık 9.30'da dört hafta süre ile verildi. Kontrol, vitamin B (44,5 mg/gün) ve C (500 mg/gün) gruplarında nabız, solunum, sistolik ve diastolik kan basıncı değerleri ile anaerobik ve aerobik güç, çabukluk, dikey sıçrama, esneklik değerleri saptandı.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIPS BETWEEN VITAMINS B AND C AND PHYSICAL AND PHYSIOLOGICAL PROFILES IN AMATEUR SPORTSMEN ABSTRACT There is an important relationship between sports, exercise, physical and physiological parameters in humans. Vitamin C may increase sportive performance and vitamin B may role in metabolism of proteins, carbonhydrates and in biotransformation of energy in exercise. Therefore, this study was carried out to investigate possibly effects of vitamins B and C on physical and physiological profiles in amateur sportsmen. This study was carried out on twenty-six male volunteer footballers during four weeks. The footballers had body weights of 53.35±1.55 kg, 17.10±26 years old and 1.70±0,02 m heights. The first group was examined as a control. The second group (vitamin B-complex) was exposed to vitamin B complex (total 44.5 mg/day), the third group (Vitamin C) was received vitamin C (500 mg/day). The vitamins B and C were orally given to experimental groups over a period of four weeks.