Diyet anason (Pimpinella anisum L.) yağının Nil tilapyası (Oreochromis niloticus)'nın büyüme performansı, kan parametreleri ve kas besin içeriğine etkileri
Effects of dietary ananise (Pimpinella anisum L.) oil on growth performance, blood parameters and muscle nutrient content of Nile tilapia (Oreochromis niloticus)
- Tez No: 904168
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZ, PROF. DR. SUAT DİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Nil tilapiası diyetine farklı oranlarda (%0,00, %0,10, %0,20 ve %0,30) anason yağı eklenmiş ve daha sonra balıklar bu yemle 40 gün boyunca günde iki defa olmak üzere beslenmişlerdir. Mevcut araştırmada, anason yağının Nil tilapiasının büyüme performansı, hematolojik parametreler, biyokimyasal parametreleri, serum antioksidan parametreleri, histopatolojisi ve kas besin içeiriği üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu araştırma Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Nazmi Tekelioğlu Tatlı Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonunda ortalama 74,20±1,24 g başlangıç canlı ağırlığa sahip 120 balıkla yürütülmüştür. Araştırma sonucunda balıkların final ağırlıkları sırasıyla; 117,59±0,9 g, 124,71±0,81 g, 132,22±0,81 g ve 129,53±0,72 gram olarak ölçülmüştür. Diyet kaynaklı %0,10 ve %0,20 oranında saf anason yağı Nil tilapiasının yem tüketimini arttırırken %0,30 oranında verilen saf anason yağı yem tüketimini azaltmıştır. Ayrıca tilapia yemine ilave edilen %0,10 ve %0,20 oranında saf anason yağı Nil tilapiasının yem çevrim oranını düşürürken %0,30 oranında verilen saf anason yağı yem çevrim oranında artışa sebep olmuştur. Besleme periyodu sonunda balıklardan alınan kanlardan yapılan analizlerde saf anason yağının %0,10 ve %0,20 oranında diyete eklendiğinde kan ve biyokimya parametreleini iyileştirdiği ve antioksidan kapasiteyi arttırdığı görülmüştür. Alınan doku örneklerinde ise anason yağı oranına bağlı olarak küçük miktarda doku hasarları tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Nil tilapiası diyetlerine %0,10 ve 0,20 oranında eklenen saf anason yağının büyüme performansını arttırdığı, kan parameterelerini iyileştirdiği ve antioksidan kapasitesiyi arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, anise oil was added to the diet of Nile tilapia at different rates (0.00%, 0.10%, 0.20% and 0.30%) and the fish were then fed this feed twice daily for 40 days. In the present study, the effects of anise oil on the growth performance, hematological parameters, biochemical parameters, serum antioxidant parameters, histopathology and muscle nutrient content of Nile tilapia were investigated. This research was carried out at Dr. Nazmi Tekelioğlu Freshwater Products Production and Research Station, Faculty of Fisheries, Çukurova University with 120 fish with an average initial body weight of 74.20±1.24 g. As a result of the research, the final weights of the fish were measured as 117.59±0.9 g, 124.71±0.81 g, 132.22±0.81 g and 129.53±0.72 grams, respectively. Dietary 0.10% and 0.20% pure anise oil increased feed intake of Nile tilapia, while 0.30% pure anise oil decreased feed intake. In addition, 0.10% and 0.20% pure anise oil added to tilapia feed decreased feed conversion rate of Nile tilapia, while 0.30% pure anise oil caused an increase in feed conversion rate. In the blood analyses taken from the fish at the end of the feeding period, it was seen that 0.10% and 0.20% pure anise oil added to the diet improved blood and biochemical parameters and increased antioxidant capacity. In the tissue samples taken, small amounts of tissue damage were detected depending on the anise oil ratio. In conclusion, it was seen that 0.10% and 0.20% pure anise oil added to Nile tilapia diets increased growth performance, improved blood parameters and increased antioxidant capacity.