Investigation of antioxidant activities of fruit juices and herbal teas and their antimicrobial effects on proteus mirabilis
Meyve suyu ve bitki çaylarının antioksidan aktivitelerinin incelenmesi ve proteus mirabilis üzerine antimikrobiyal etkileri
- Tez No: 268976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH, YRD. DOÇ. DR. A. GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günlük diyette kullanılan bitki çayları ve meyve suları, bazı enfeksiyon hastalıklarının koruyucu tedavisinde önem arz edebilmektedir. Bu çalışmada, bazı diyetsel içeceklerin antioksidan kapasiteleri ve idrar yolları enfeksiyonuna yol açtığı bilinen bir patojen olan Proteus mirabilis üzerine antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır.Adaçayı, anason, kuşburnu, papatya gibi bitki çayları ve üzüm, portakal, şeftali, nar gibi meyve suları günlük diyetlerden örnekler olarak seçilmiştir. Seçilmiş olan, liyofilizasyonla elde edilmiş meyve suları ve sulu demlenmiş çay özütleri bu çalışma boyunca kullanılmıştır. Özütlerin antioksidan kapasiteleri 2,2'-azinobis-(3-etilbenzotiyazolin-6-sülfonik asit) radikali yakalama (ABTS) ve 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil radikali yakalama (DPPH) metodları ile toplam fenolik madde tayini ile çalışılmıştır. Özütlerin antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon testi, minimum inhibe edici konsantrasyon (MİK) ve minimum bakterisidal konsantrasyon (MBK) metodları kullanılarak incelenmiştir.Bitki çaylarından, 0.411 mg/mg lık gallik asit eşleniğiyle yüksek fenolik madde miktarına sahip olan, demlenmiş adaçayı özütü 5.152 mg/mL lik ABTS EC50 değeri ve 0.072 mg/mL lik DPPH EC50 değeri ile en yüksek radikal yakalama kapasitesi göstermiştir. Meyve sularından nar suyu sırasıyla 0.924 mg/mL ve 0.552 mmol/g lık DPPH EC50 ve TEAC değerleriyle dikkate alınır bir aktivite göstermiştir. Şeftali suyunun 0.067 mg/mg lık gallik asite eş değer yüksek toplam fenolik içeriğine sahip olduğu bulunmuştur.Adaçayı demleme özütü, göstermiş olduğu 3 mg/mL lik minimum inhibe edici konsantrasyonu ve 6 mg/mL lik minimum bakteri öldürücü konsantrasyonu ile bitki çaylarının antimikrobiyal aktivitelerinin antioksidan kapasiteleriyle uyumlu olduğunu sonucunu vermiştir. Kuşburnu demleme çay özütü de 3 mg/mL lik minimum inhibe edici konsantrasyonu ile etkili bir antimikrobiyal olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda, bitki çayı demleme özütlerinin inhibe ettikleri alanlar arasında dikkate değer bir farklılık gözlenmemiştir. Meyve sularından üzüm ve nar sularının 0.75 mg/mL MİK ve 6 mg/mL MBC değerleri ve meyve suları içinde en yüksek oldugu belirlenen 11 mm lik inhibe ettikleri alanlarla P. mirabilis enfeksiyonlarında etkili olabilecekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Herbal teas and fruit juices used in our regular diet may have importance in the protective treatment of some infectious diseases. In this study, selected dietary beverages were investigated for their antioxidant capacities and antimicrobial activities against Proteus mirabilis, a well known bacteria in urinary tract infections.Herbal teas; sage (Salvia fruticosa Mill), anise (Pimpinella anisum L.), rosehip (Rosa canina L.), camomile (Anthemis arvensis L.) and fruit juices; grape (Vitis vinifera L.), orange (Citrus sinensis L.), peach (Prunus persica L.), and pomegranate (Punica granatum L.) were chosen as samples of regular diets. Selected fruit juices and aqueous infusion tea extracts, lyophilised to dryness, were used throughout this study. Antioxidant capacities of the extracts were carried out by using 2,2?-azinobis-(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) radical scavenging (ABTS) and 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl radical scavenging (DPPH) methods along with the determination of total phenolic compounds in the extracts.Antimicrobial activities of extracts were determined by disc diffusion test, minimum inhibitory concentration (MIC) and minimum bactericidal concentration (MBC) methods.Among the herbal teas, sage infusion extract has displayed the highest radical scavenging capacity with ABTS EC50 value of 5.152 mg/mL, DPPH EC50 value of 0.072 mg/mL and with its high phenolic content of 0.411 mg/mg gallic acid equivalence. Among the fruit juices pomegranate has revealed significantly high DPPH EC50 and TEAC values 0.924 mg/mL and 0.552 mmol/g, respectively. Peach juice has been found with the highest total phenolic amount of 0.067 mg/mg gallic acid equivalent.Antimicrobial activities of herbal teas were correlating with antioxidant capacity studies, whereas sage infusion tea extract exhibited 3 mg/mL of minimum inhibitory concentration (MIC) and 6 mg/mL of minimum bactericidal concentration (MBC). Rosehip was also found as an effective antimicrobial agent with a minimum inhibitory concentration value of 3 mg/mL. In the meantime, there was no significant difference in the zone inhibition of herbal tea infusion extracts. In case of fruit juices grape and pomegranate may be effective antimicrobials in P. mirabilis infections with 0.75 mg/mL MIC and 6 mg/mL MBC, respectively at the same time both juices revealed significantly high inhibition zones with 11 mm.