Fotovoltaik uygulamalar için alkali metal katkılı (Li, Na) ZnO ince filmlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of alkali metal doped (Li, Na) ZnO thin films for photovoltaic applications
- Tez No: 904170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUMBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında katkısız ve alkali metal (Li, Na) katkılı ZnO yarıiletken ince filmler çözelti metodu kullanılarak elde edildi. Li ve Na metallerinin molar oranlarının ZnO ince filmlerin fiziksel özellikleri üzerinde etkisi X-ışınları kırınımı analizi (XRD), UV-Vis Spektrometresi, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) and Hall Effect ölçüm sistemi kullanılarak incelenmiştir. Geniş band yapılı ZnO yarıiletkeni (002) tercihli yönelime sahip hekzagonal polikristal yapılı bir yarıiletkendir. Na katkısının ZnO yarıiletkenin kristal yapısını bozduğu gözlenmiş iken Li katkısının kristal yapıyı güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Yüzey analizleri XRDsonuçlarını desteklemektedir. Yine Li katkılı ZnO ince filmlerin geçirgenlik spektrumunda görünür bölgede ışığı daha fazla geçirdiği gözlemlenmiştir. Elektriksel ölçümler sonucunda Li katkılı ile birlikte ZnO ince filmlerin taşıyıcı yük yoğunluklarında artış meydana geldiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, undoped and alkali metal (Li, Na) doped ZnO semiconductor thin films were obtained by using solution-based methods. The effect of the molar ratio of Li and Na on the physical properties of ZnO thin films was investigated using X-ray diffraction analysis (XRD), UV-Vis Spectrometer, scanning electron microscope (SEM) and Hall Effect measurement systems. ZnO thin film is a wide band gap semiconductor that has a polycrystalline hexagonal crystal structure with (002) preferred orientation. While it was observed that Na doping disrupted the crystal structure of ZnO, Li doping strengthened the crystal structure. Surface analyzes supported the XRD results. In addition, when the transmittance spectrum of Li-doped ZnO was examined, it was observed that Li-doped ZnO sample transmitted more light in the visible region. According to the electrical measurement result, it was observed that the charge carrier density of ZnO increased by the Li doping.