Tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında üst ekstremite fiziksel uygunluk testleri ile fonksiyonel sportif becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between upper extremity physical fitness tests and functional sportive skills in wheelchair basketball players
- Tez No: 904185
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamız tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında fiziksel uygunluk parametreleri ile sportif becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 22 tekerlekli sandalye basketbol sporcusu dahil edildi. El kavrama kuvveti Jamar Dinamometresi (Based in South Korea Saehan Corporation Saehan Hand Dynamometers and Pinch Gauges), esneklik Back Scratch Testi, patlayıcı kuvvet Sağlık Topu Göğüs Pası Testi, denge Modifiye Fonksiyonel Uzanma Testi, kassal kuvvet ve endurans Modifiye Push Up Testi, aerobik endurans 6 Dakika Endurans Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Spora özgü beceriler 20 m Sprint Testi, Slalom Testi, Pick Up the Ball Testi.Pass for Accuracy Testi, Zone Shot Testi, Lay Up Testi, T Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre kavrama kuvveti iyi olan sporcuların tekerlekli sandalyeyi daha hızlı kullandıkları, TS'yi kullanma becerilerinin, pas atma ve turnike performanslarının daha iyi olduğu ve çevikliklerinin daha iyi olduğu (p0,05). Çalışmamızda: Tekerlekli sandalye basketbolcularında sportif becerilerinin fiziksel uygunluğun her bir parametresi ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Sporcuların fiziksel uygunluklarının ve spora özgü becerilerinin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi ve elde edilen veriler doğrultusunda kişiye özgü kapsamlı bir antrenman ve egzersiz programının planlanmasının gerekliliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to investigate the relationship between physical fitness parameters and sportive skills in wheelchair basketball players. The study included 22 wheelchair basketball players. Hand grip strength was assessed using Jamar Dynamometer (Based in South Korea Saehan Corporation Saehan Hand Dynamometers and Pinch Gauges), flexibility was assessed using Back Scratch Test, explosive strength using Medicine Ball Chest Pass Test, balance using Modified Functional Reach Test, muscular strength and endurance using Modified Push Up Test, aerobic endurance using 6 Minute Endurance Test. Sport specific skills were evaluated using the 20 m Sprint Test, Slalom Test, Pick Up the Ball Test, Pass for Accuracy Test, Zone Shot Test, Lay Up Test, T Test. According to the results of the study, the athletes with good grip strength used the TS faster, their ability to use the TS, passing and lay-up performances were better and their agility was better (p0.05). In our study: It was found that sport-specific skills of wheelchair basketball players were associated with each parameter of physical fitness. It was concluded that the physical fitness and sport-specific skills of the athletes should be evaluated in detail and a personalized comprehensive training and exercise program should be planned in line with the data obtained.