Mekan ile toplumsal hareketlerin etkileşimi
Interaction of space and social movements
  1. Tez No: 904184
  2. Yazar: EFECAN KUYUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Mekan ile toplumsal hareketlerin etkileşimi çalışması, sosyal teorideki kompleks bir olgu olan toplumsal hareketler ile mekan kavramsallaştırmasının etkileşimini ve bu etkileşim bağlamında açığa çıkacak bilgiyi araştırmaktadır. Çalışmada; mekan ve toplumsal hareketlerin kavramsal çerçevesi, etkileşim bağlamında taktiksel kentleşme ve stratejik şehircilik, değerlendirme yönteminde haritalandırma ve örnekler bağlamında toplumsal bir örnek olarak Gezi Parkı hareketi, mekansal bir örnek olarak Sulukule hareketi ele alınmıştır. Mekan kavramının paradigmatik gelişimine bakıldığında, başka bir gelişimin toplumsal hareketler gibi sistemdeki bir kaymadan çıkabileceği söylenebilir. Önemi, mekana dair varsayımlarımızın sorgulanması bağlamındadır. Çalışmanın amacı; toplumsal hareketler ve mekan kavramsallaştırmasını derinleştirmek, toplumsal hareketler ve mekan etkileşimini açığa çıkarmak ve bu etkileşimden bilgi elde etmektir. Yöntem olarak, kuramsal araştırma ve örnek alan incelemesi ve yorumlanması kullanılmıştır. Elde edilen verilerle toplumsal hareketler ve mekan etkileşimine dair yorumlar yapılmış ve ileri toplumsal düzen ve nitelikli mimari çevre için çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study of interaction of space and social movements investigates the interaction between social movements, a complex phenomenon in social theory, and the conceptualization of space, with the information that emerges from this interaction. In the study; the conceptual framework of space and social movements, tactical urbanism and strategic urbanism in the context of interaction, mapping as an evaluation method, and in the context of examples, Gezi Park movement as a social example and the Sulukule movement as a spatial example are discussed. When looking at the paradigmatic development of the concept of space, it can be said that another development can arise from a shift in the system, such as social movements. Its significance lies in the context of questioning our assumptions about space. The purpose of the study is to deepen the conceptualization of social movements and space, to reveal the interaction between social movements and space, and to obtain information from this interaction. Theoretical research and sample field examination and interpretation are used as methods. Based on the data obtained, comments are made on the interaction between social movements and space, and inferences are drawn for an advanced social order and a qualified architectural environment.