İgA nefropatisinde -308 TNFa polimorfizmi sıklığı ve klinik, laboratuvar ve patolojik veriler üzerine etkisi
Frequency of -308 TNFa polymorphism on IgA nephropathy and its influence on clinical, laboratory and pathological data
  1. Tez No: 90420
  2. Yazar: SERHAN TUĞLULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET TNFa, IgAN'de görülen glomeruler inflamasyonun gelişmesinde rolü olan sitokinlerden biridir. TNFa geninin promotor bölgesinde -308' de bulunduğu bildirilen ve TNFA1 ya da TNFA2 allelinin varlığına neden olan bialleik bir polimorfizm tanımlanmıştır. TNFA2 alleli daha fazla TNFa üretimine neden olmaktadır. Bu polimorfizm, 158 IgAN hastasında (106 E:52K) ve 103 sağlıklı kontrolde (63E:40K) çalışılarak, genetik veriler, ilk biyopsi sırasındaki serum kreatinin ve kreatinin klirensi, 24-saatlik proteinuri, KBY ve hipertansiyon varlığı, global optik skor (GOS), KBY olmaksızın renal survi ve spesifik HLA haplotipieri ile karşılaştırmıştır. Amplifıkasyon ve genotip tayini PCR-RFLP yöntemi ile yapılmıştır. A1A1, A1A2 ve A2A2 genotiplerinin sıklığı, IgAN hastalarında sırasıyla %74, %25 ve %1 bulunurken sağlıklı kontrollerde aynı oranlar %83, %14 ve %3 olarak bulunmuştur tf=6.9,p
Özet (Çeviri)
SUMMARY The development of glomerular inflammation in IgAN has been associated with various cytokines including TNFD. A biallelic polymorphism at position -308, in the promoter region of TNFD has been described and resulted in TNFA1 or TNFA2 alleles, the latter being associated with increased TNFDDproduction. This -308 polymorphism was studied in 158 patients with IgAN (106M;52F) as compared to 103 healthy controls(63M;40F); the genetic data was correlated with S. creatinine and clearance, 24-hr proteinuria, presence of CRF, hypertension, global optic score(GOS) at time of first renal biopsy, survival without CRF and specific HLA haplotypes. PCR-RFLP was used for amplification and genotyping. The respective frequencies of A1A1.A1A2 and A2A2 in patients with IgAN were 74, 25 and 1% compared to 83,14 and 3% in healthy controls (x2=6.9,p