İGA nefropatisinde mezengiyal ve arteriolar C4D depolanmasının prognoz ile ilişkisi
The relationship of mesengial and arteriolar C4D staining with prognosis in İGA nephropathy
- Tez No: 762157
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP GÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Patoloji, Nephrology, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İmmunglobulin A (IgA) nefropatisi, bütün dünyada en sık görülen primer glomerülonefrittir. IgA nefropatisi geniş bir klinik çeşitlilik göstermektedir. Asemptomatik hematüriden hızlı ilerleyici glomerülonefrite kadar farklı şiddetlerde klinikle prezente olabilmektedir. Hastalığın patofizyolojisi anormal IgA glikozilasyonu ile ilişkilidir. Hastalık tanısı böbrek biyopsisi ile konulmakta olup biyopside mezengiumda C3 ve IgG'nin belirgin olduğu globuler IgA birikimi görülmektedir. IgA nefropatisi tanısı böbrek biyopsisi ile konulmaktadır. IgAN için henüz bilinen doğrulanmış herhangi bir serum veya idrar biyobelirteç bulunmamaktadır. C4d , kompleman kaskadında iyi bilinen bir belirteçtir. C4d , kendisi biyolojik olarak bilinen bir işleve sahip olmamakla beraber , klasik, alternatif ve lektin yolundaki işlevi ile bilinmektedir.Bu nedenle C4d, kompleman aktivasyonu için bir ayak izi görevi görür. Araştırmamızın amacı IgA nefropatisinde böbrek histopatoloji örneklerinin C4d boyası ile boyanma durumunun prognoz ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Araştırmamızda, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji yataklı servis ve Poliklinikleri'nde 2008- 2021 yılları arasında takip edilmiş, 18 yaş ve üzeri olan ve histopatolojik inceleme ile doğrulanmış IgA nefropatili hastalardan 93 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalardan bir kısmının patoloji örneklerine çeşitli nedenlerle ulaşılamamış olup 77 hastanın patoloji örneğinde C4d incelemesi yapılmıştır. Çalışmamızda hastaların bazı patolojik ve klinik özellikleri ile C4d boyanma durumu incelenmiştir. Hastaların 24 saat idrar proteini ile C4d boyanma durumu arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulunmuştur (p=0,016). Ayrıca; Oxford Sınıflamasında yer alan segmental glomeruloskleroz ile C4d boyanma durumu arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulunmuştur (p=0,048). Araştırmamızda hastaların C4d boyanma durumuna göre renal sağkalım durumu incelenmiştir. C4d pozitif grupta renal sağkalım süresi daha kısa olmakla beraber istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. C4d pozitifliğinin IgA nefropatisinde prognoza etkisi henüz netleşmemiş olmakla beraber yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Immunoglobulin A (IgA) nephropathy is the most common primary glomerulonephritis worldwide. IgA nephropathy shows a wide clinical diversity. It may present clinically with varying severity from asymptomatic hematuria to rapidly progressive glomerulonephritis. The pathophysiology of the disease is associated with abnormal IgA glycosylation. The diagnosis of the disease is made by kidney biopsy, and globular IgA deposition with prominent C3 and IgG is seen in the mesengium in the biopsy. Diagnosis of IgA nephropathy is made by kidney biopsy. There are currently no known confirmed serum or urine biomarkers for IgAN. C4d is a well-known marker in the complement cascade. Although C4d itself has no known biological function, it is known for its function in the classical, alternative, and lectin pathway. Thus, C4d serves as a footprint for complement activation. The aim of our study is to evaluate the relationship between C4d staining and prognosis of kidney histopathology samples in IgA nephropathy. In our study, 93 patients with IgA nephropathy, aged 18 years and over, who were followed up in Gazi University Medical Faculty Nephrology Inpatient Service and Outpatient Clinics between 2008 and 2021, and confirmed by histopathological examination were included. Pathology samples of some of these patients could not be accessed for various reasons, and C4d examination was performed in the pathology samples of 77 patients. In our study, some pathological and clinical features and C4d staining status of the patients were examined. A statistically significant correlation was found between 24-hour urine protein and C4d staining status of the patients (p=0.016). Moreover; A statistically significant relationship was found between segmental glomerulosclerosis in the Oxford Classification and C4d staining (p=0.048). In our study, the renal survival status of the patients was examined according to the C4d staining status. Although the renal survival time was shorter in the C4d positive group, no statistically significant difference was found. Although the effect of C4d positivity on the prognosis in IgA nephropathy has not yet been clarified, new studies are needed.