Mandibular gömülü yirmi yaş dişlerinin çekimi sırasında trigeminokardiyak refleks gelişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of trigeminocardiac reflex development during extraction of mandibular impacted wisdom teeth
  1. Tez No: 904205
  2. Yazar: AYKUT ŞAYLIĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDREDDİN CAVLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Trigeminokardiyak refleks (TKR), trigeminal sinirin kendisinin veya oftalmik, maksiller ve mandibuler dallarının uyarılması ile gelişebilen; aritmi, ektopik atımlar, atriyoventriküler kilit, bradikardi, senkop, kusma ve asistoli ile karakterize klinik bir tablodur. Çalışmamızda, alanımızda en sık uygulanan ve nörolojik acillerle de sık karşılaştığımız mandibular gömülü üçüncü molar dişlerin çekimi yapılacak olan hastalarda işlem sırasında trigeminal sinirin V2 ve V3 dallarından kaynaklanabilcek TKR değerlendirildi. Farklı anestezi derinliği, farklı anestezi tekniklerinin; trigeminokardiyak refleks gelişiminde kas traksiyonu ile birlikte, temel etiyolojik faktörlerden sayılan sinir gövdelerinin ısı, titreşim, traksiyon gibi etkenlerden etkilenme düzeyini araştırmayı; bununla birlikte diş hekimliği pratiğinde gelişen nörolojik komplikasyonların etiyolojisinde trigeminokardiyak refleksin rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, prospektif olarak 01.10.2023-01.11.2023 tarihleri arasında ilk kez mandibular gömülü yirmi yaş diş çekimi operasyonu geçiren hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen 40 hastaya, Gow-Gates ve İASB lokal anestezi teknikleri uygulandı. Hastalar yirmi yaş dişi köklerinin İAS'a yakınlık durumuna göre (sinire 1mm ve daha yakın mesafede / sinire 1 mm'den daha uzak olarak) 2 gruba ve uygulanacak anestezi tekniğine göre (Gow-Gates-İASB) 2 gruba ayrıldı. Toplam araştırma kolu 4 olarak belirlendi. TKR takibi için hastalar monitörize edildi ve kayıtlar; lokal anestezi uygulaması sırasında, insizyon/ flep kaldırılması sırasında, kemik bariyeri kaldırılması, kron elevasyonu, kökün elevasyonu, küretaj/irrigasyon ve sütur aşamasında olmak üzere 7 aşamada alındı. Bulgular: Her iki grupta da en sık TKR LA aşamasında görüldü. Sütur aşamasında Gow-gates grubunda İASB grubuna göre TKR görülme sıklığı istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Ayrıca Gow-gates grubunda sütur aşaması hariç diğer cerrahi aşamalarda sinire 1mm'den daha yakın olan vakalarda TKR görülme sıklığı daha fazlaydı. Sonuç: LA her iki grupta da TKR gelişimine neden olan en büyük faktördü. Yumuşak dokuyu içeren işlemlerde yüksek TKR sıklığı, yumuşak doku traksiyonunun bu reflekste büyük önem taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Trigeminocardiac reflex (TCR) is a clinical entity characterised by arrhythmia, ectopic beats, atrioventricular block, bradycardia, syncope, vomiting, and asystole, which may develop with stimulation of the trigeminal nerve itself or its ophthalmic, maxillary and mandibular branches. We aimed to investigate the effect of different depths of anesthesia, different anesthesia techniques, muscle traction on the development of trigeminocardiac reflex, and the level of influence of nerve trunks, which are considered to be the main etiological factors, on factors such as heat, vibration, and traction. In addition, we aimed to investigate the role of trigeminocardiac reflex in the etiology of neurological complications that develop in dental practice. Materials and Methods: In this study, we conducted a prospective study on patients undergoing their first mandibular impacted wisdom tooth extraction operation. The study took place between October 1, 2023, and November 1, 2023. We applied Gow-Gates and IASB local anesthesia techniques to 40 patients included in the study. The patients were divided into 2 groups based on the proximity of the wisdom tooth roots to the IAS (1 mm or closer to the nerve vs. more than 1 mm away from the nerve) and into 2 groups based on the anesthesia technique to be used (Gow-Gates-IASB). The study cohort was determined to be 4 groups in total. The patients were monitored for follow-up at 7 stages, which included during local anesthesia, incision/flap, bone barrier removal, crown elevation, root elevation, curettage/irrigation, and suturing. Results: The most common TKR was observed at the LA stage in both groups. At the suture stage, the incidence of TKR was statistically significantly higher in the Gow-gates group than in the IASB group. Additionally, the incidence of TKR was higher in the Gow-gates group in cases that were closer than 1 mm to the nerve in other surgical stages except the suture stage. Conclusion: LA was the major factor causing the development of TKR in both groups. The high frequency of TKR in procedures involving soft tissue suggests that soft tissue traction is of great importance in this reflex.