Gömülü alt 20 yaş dişlerinin cerrahi çekiminden sonra ortaya çıkan parestezinin tedavisinde düşük enerjili lazer ile B vitamini kompleksinin (B1 ve B6) etkinliğinin klinik olarak karşılaştırılması
Comparing the treatment of clinical effects of paresthesia that emerged after surgically extracted of impacted mandibular third molar teeth, treated with low level laser and vitamin B complex (B1 and B6)
- Tez No: 314382
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KIYMET AKAL AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gömülü alt yirmi yaş dişlerinin cerrahi çekimi sırasında mandibuler kanalın üst duvarının perfore olmasıyla inferior alveolar sinir çeşitli derecelerde zedelenebilir. Özellikle yirmi yaş dişinin derinde gömülü olup kanalın üst duvarının operasyon öncesinde açık olduğu olgularda sinirin zarar görmesi daha yüksek bir olasılıktır. Sinir yaralanmasının şiddetine bağlı olarak 12-18 aya kadar uzayan paresteziler gözlenebildiği gibi, eğer sinir tamamen kopmuşsa kalıcı parestezilerle de karşılaşılabilinir. Bunun yanında, sinirin açığa çıktığı ama zedelenmediği durumlarda da kemik boşluğunda oluşan pıhtı ya da hematomun baskısıyla bile 1-2 haftaya kadar uzayabilen geçici paresteziler ortaya çıkabilir.Bu çalışmada, gömülü alt yirmi yaş dişlerinin çekimi nedeniyle Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Kliniği'ne başvuran ve çekim sonrası inferior alveolar sinirde parestezi oluşan hastaların bir grubuna düşük enerjili lazer, diğer grubuna B vitamini kompleksi (B1 ve B6) uygulayarak yapılan tedavilerin karşılaştırılması amaçlanmıştırr. Hastalar, bir grubuna düşük enerjili lazer, diğer grubuna B vitamini kompleksi (B1 ve B6) uygulamak üzere iki gruba ayrılmıştır.Tedavi öncesi ve tedavi sonrası klinik duyu testlerinin ve VAS skorlarının sonuçlarına göre gömülü alt 20 yaş dişlerinin cerrahi çekiminden sonra ortaya çıkan parestezinin tedavisinde düşük enerjili lazer ile B vitamini kompleksinin (B1 ve B6) etkinliği klinik olarak karşılaştırılmıştır.Lazer tedavisinin VAS skorları vitamin grubuna göre daha anlamlı olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak tedavi sonrası iyileşme her iki grupta da sağlanmıştır. İki nokta ayrımına göre tedavi öncesi ve sonrası değişimde lazer grubundan elde edilen sonuçlar vitamin grubuna göre daha iyidir.Sonuç olarak parestezi oluşan hastalar her iki gruptada tedaviye yanıt vermişlerdir. Ancak tedavi görülen klinikte lazer tedavisi uygulanmakta ise parestezi oluşan hastaların öncelikli olarak bu metodu seçmeleri çalışmamız sonuçlarınca önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The nerves are highly prone to damage when superior wall of the tooth canal are receptive before operation of extraction of impacted mandibular third molar teeth. 12 ? 18 monts of parasthesia can be observed with respect to intensity of the damage. If the nerves are highly damaged, it can be end up with permanent parasthesia. In case of having ?the patient may have clot formed in bone cavity 1-2 weeks of parasthesia can be even if the nerves are receptive but not damaged.The aim of the study is, to compare the results of two treatments, which are low level laser treatment and vitamin B complex (B1 and B6) treatment, on two point discrimination, brush directional stroke, visual analog scale, verbal scale, patients who came Ankara University department of dentistry because of paresthesia of inferior alveolar nerves after extration of embaded mandibular third molar teeth operation. The patients were divided into two groups. Firs was treated with low level laser and the other group was treated by vitamin B complex. After extaction operation, these two treatments consequences are compared in the light of preoperational and post operational clinical sense tests and VAS scores. According to clinical sense tests and VAS scores, we can say that low level laser treatment is more significant than vitamin B complex treatment. But, both treatments are successful of healing after extraction operation. However, low level laser treatment is better than vitamin B complex (B1 and B6) treatment according to two point discrimination test.As a result, both patient group responded to treatments and healed. The only suggestion can be: the patients, who have parasthasia, should be treated with low level laser treatment as soon as possible