Yazı, resim ilişkisi ve kristal kale kitabı üzerine örneklendirmeler
Text-image relationship and on the crystal castle book illustrations
  1. Tez No: 904225
  2. Yazar: ERKAN KARASOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tarih boyunca insanoğlunun kendini anlatma ve aktarma süreci çeşitli araçlar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda kategorik olarak mesajın aktarımı noktasında İllüstrasyon ve metin birlikteliği işe koşulmuştur. İllüstrasyon ve yazı arasındaki ilişki, görsel ve sözel iletişim arasındaki etkileşime dayanır. İllüstrasyonlar görsel olarak bir mesaj iletirken, yazılar sözel olarak bir mesaj iletir. Birleştirildiklerinde, bir resim ve yazı kombinasyonu, iletişimi artırabilir, mesajı daha net bir şekilde iletebilir ve alıcının anlamasını kolaylaştırabilir. Resimler ve yazılar birlikte kullanıldığında, daha etkili bir iletişim aracı haline gelirler ve daha güçlü bir anlam taşırlar. Bu tez çalışmasında amaç hedef kitleye mesajın aktarımı noktasında işe koşulan unsurların (illüstrasyon ve metin ögeleri) etki derecesini ölçmektir. Literatür taraması yapılarak ortaya konulan çerçeve bağlamında uygulamaya dayalı deneysel çalışmaların yöntem olarak kullanıldığı bu çalışma, süreç odaklı ilerlemiştir. Evren olarak görsel ve metinsel içerik üretimlerinin bulunduğu bu alanda örneklem olarak Kristal Kale kitabındaki illüstrasyon ve metin ilişkisi ele alınmıştır. Sonuç olarak çeşitli anlamların üretimi ve çeşitlenmesi paralelinde gelişim gösteren içerik üretimlerinin günümüz dijital medya ağından etkilendiği söylenebilir. Özellikle hedef kitleler üzerinde görsel unsurların etkisini gözlemlendiği günümüzde, mesajın yaratımı ve etkinliğinin anlam bulması özelinde illüstratif çizimlerin etkin olduğu söylenebilir. Böylece çeşitli çizimlerin hedef kitleyi olumlu ve ekonomik açıdan etkilediği bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
Thro history, mankind's process of self-explanation and transmission has been carried out by various means. In this context, Illustration and the unity of text have been categorically employed at the point of transmission of the message. The relationship between illustration and writing is based on the interaction between visual and verbal communication. Illustrations visually convey a message, texts verbally. When combined, a combination of image and font can enhance communication, convey the message more clearly, and make it easier for the recipient to understand. When images and text are used together, they become a more effective means of communication and have a more powerful meaning. The aim of this thesis is to measure the impact of the elements (illustration and text) employed at the point of transmission of the message to the target audience. In the context of the framework revealed by literature scanning, the method of application-based experimental studies has been a process-oriented progress. In this area of visual and textual content production as a universe, the relationship between illustration and text in the book Crystal Castle has been examined as an example. As a result, content production, which is evolving in parallel with the production and diversification of various meanings, is influenced by today's digital media network. Especially today, when the influence of visual elements is observed on target audiences, illustrative drawings can be said to be effective, especially in terms of the creation and effectiveness of the message. Thus, it is known that the various drawings have a positive and economic impact on the target audience.