Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü öğrencilerinin çalgı seçim yöntemi, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Method of instrument choice for students of Music Department of Anatolian Fine Arts High Schools, problems encountered and suggested solutions
  1. Tez No: 201578
  2. Yazar: UĞUR YALÇIN DERİN
  3. Danışmanlar: DR. ALİ SEÇİM PAK, YRD. DOÇ. DR. SİBEL AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu arastırma Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinin müzik bölümlerine giren ögrencilerin çalgı seçim yönteminin gelistirilmesi ve daha saglıklı bir çalgı seçim sisteminin olusturulması amacıyla yapılmıstır. Arastırmanın amacı: 1- Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümlerinde yapılan çalgı seçim sistemini inceleyerek tespitlerde bulunmak ve 2- Mevcut sistemde ögrencilerin karsılastıkları sorunları belirleyerek çözüm önerileri sunmaktır. Arastırma için gerekli veriler ülkemizin üç büyük ilindeki Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde egitim gören ögrencilere uygulanan bir anket sonucunda elde edilmistir. Bu okullar en çok basvurunun yapıldıgı ve ülkemizde ilk açılan, dolayısıyla bu alandaki en köklü okullar olan stanbul, Ankara ve zmir illerindeki Anadolu Güzel Sanatlar Liseleridir. Anketin uygulanmasındaki amaç Anadolu Güzel Sanatlar Liselerindeki ögrencilerin çalgı seçimleri ile ilgili olarak dogru ve kapsamlı bilgi edinmektir. Anket üç bölümden olusmaktadır: 1- Kisisel Bilgiler 2- Çalgı Egilim Degerlendirmesi 3- Çalgı Seçim Degerlendirmesi vii Anket sonuçları üç okuldaki toplam 283 ögrencinin (%98) vermis oldugu cevaplara dayanmaktadır. Anket sonuçlarıyla Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinin müzik bölümlerindeki çalgı seçim sistemi ile ilgili önemli veriler elde edilmistir. Elde edilen bu veriler Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinin müzik bölümüne giren ögrencilerin çalgı seçiminde karsılastıkları sorunların çözümü için öneriler olusturulmasına önemli ölçüde etken olmustur. Arastırma öncesinde Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinin müzik bölümüne giren ögrenciler için yapılan çalgı seçim uygulamaları incelenmistir. Arastırma sonucunda da elde edilen bulgular dogrultusunda, bütün Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri için model olabilecek bir çalgı seçim sistemi olusturulmustur. Bu sistem, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinin müzik bölümüne giren bir ögrencinin, çalgısını bir ya da iki yarıyıl ders yaptıktan sonra, ögretmeninin rehberliginde kendi istegiyle ya da giris sınavları sırasında ögretmenlerinin denetiminde ve yine ögretmenlerinin tavsiyesiyle kendisinin seçmesini öngören bir çalgı seçim sistemidir. Bu sistemin, ögrencinin daha okula kaydını yaptırmadan önce, egitimini alacagı çalgı ve müzik egitimi ile ilgili önemli bir bilgiye sahip olması ve bunun sonucunda kendisi için en dogru ve saglıklı kararı vermesi açısından büyük ölçüde yarar saglayacagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been made with the purposes of improving the methods of instrument choice for the students registering the Music Departments of Anatolian Fine Arts High Schools and developing a sound system of instrument choice. The purpose of the research is: 1- To examine the system of instrument choice in the Music Departments of Anatolian Fine Arts High Schools and to reach definite results; and 2- To introduce solution suggestions by determining the problems that the students encounter in the present system. The data necessary for the research are gathered as a result of the survey conducted on the students attending the Anatolian Fine Arts High Schools in three metropolises of Turkey. These high schools are the ones which have been mostly applied for and the first and the oldest schools in the field of art are the Anatolian Fine Arts High Schools in Istanbul, Ankara and Izmir. The aim of the survey conducted is to get accurate and extensive information on the students? instrument choices. The survey is consisted of three parts: 1- Personal Information 2- Evaluation of Instrumental Tendencies 3- Evaluation of Instrument Choice ix The results of the survey are based on the answers of 283 (%98) students in all three schools. Important data about the system of instrument choice in the Music Departments of Anatolian Fine Arts High Schools have been acquired by the results of the survey. These data have been useful in solving the problems the students encounter in their instrument choice while registering the Music Departments of Anatolian Fine Arts High Schools, and display suggestions. The implementations of the instrument choice for the students who have registered the Music Department of Anatolian Fine Arts High Schools have been examined before the survey. As a result of the research, a system of instrument choice which would be a model for all Anatolian Fine Arts High Schools is formed with the help of the data acquired. This system is an instrument choice system which aims to give the students the opportunity of making their own choices during the entrance exams under the supervision and with the suggestion of the teachers. It is contemplated that this system will help the students to have significant information about the instrument they are going to be trained on and the music education they will take; and make correct and sound choices before they register the school.