Adrenal tümörlerin preoperatif ön tanıları ile postoperatif sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of preoperative preliminary diagnosis and postoperative results of adrenal tumors
- Tez No: 904227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV SELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Adrenal bezler insidental kitle görülme oranı yüksek olan organlardır. Görüntüleme tekniklerindeki gelişmeler ile bu oran yıllar içinde artmıştır. Adrenal kitle saptanan hastalarda iki sorunun cevaplanması gerekir :Malign/benign mi? Fonksiyonel mi? Bu kitleler cerrahi gerektirmeyecek non fonksiyonel bir adenom olabileceği gibi, fonksiyonel bir endokrin tümör veya potansiyel olarak malign bir kitle de olabilir. Malign – benign kitle ayırımında ise görüntüleme yöntemleri önemli bir yer almaktadır. Çalışmamızda adrenal kitle nedeniyle opere edilmiş vakaları araştırdık. Vakaların klinik olarak opere edilme nedenleri , kitlenin radyolojik özellikleri ve boyutunun post-operatif patolojik tanısı ile korelasyonunu incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda 2015 ile 2023 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji kliniğinde adrenal kitle nedeniyle değerlendirilen ve multidisipliner konseyde operasyon kararı alınmış olan 184 hasta post operatif retrospektif olarak incelendi. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 29.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) ile yapıldı. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testleri ile incelendi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi kullanıldı. Uyum analizinde intraclass korelasyon katsayısı (ICC) kullanıldı. Tanı yöntemlerinin geçerliği için sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değer hesaplandı. Bulgular : Çalışmamızda BT ,MR , FDG PET/BT görüntülemeleri yapılan hastaların görüntüleme yöntemlerinde malignite açısından kitle özellikleri değerlendirilmiş olup duyarlılık , özgüllük , PPV ve NPV oranları hesaplanmıştır. BT değerlendirmede HU indeksi >20 olan vakaların duyarlılık ve özgüllüğü sırasıyla 89 , 82 iken ; HU indeksi >10 olan vakalarda duyarlılık artarken , özgüllüğün azaldığı saptanmıştır. MR incelemelerinde malignite saptama açısından T1 sekansta hipointesite varlığı , T2 sekansta hiperintensite varlığı , out faz sekansta sinyal kaybının olmadığı bulgular ayrı ayrı değerlendirilmiştir. T2 hiperintesite ve out faz sekansta sinyal kaybının saptanmadığı görüntüleme bulguları birlikte değerlendirildiğinde yüksek duyarlılık(%97) ve özgüllükle (%85) adrenal malignite saptama açısından anlamlı bulunmuştur.FDG PET/BT incelemelerinde yüksek SUV max. ( > 5) değeri malign kitle açısından anlamlı bulunmuştur. Radyolojik kitle boyutu patolojik kitle boyutu ile korele bulunmuştur. Ek olarak çalışmamızda MR incelemelerinin BMAH tanılı hastalarda patolojik tanı ile daha uyumlu olduğu saptanmıştır. Sonuç: Malign adrenal kitleler adrenal insidentalomanın nadir fakat mortal olabilecek nedenleridir. Bu kitlelerin saptanması ve benign kitlelerden ayrılmasında BT ve MR incelemeleri büyük bir önem arz etmektedir. Kitlenin boyutu ile beraber görüntüleme yöntemindeki iyi tanımlanan bulgular malign adrenal kitle açısından operasyon endikasyonu ve post operatif tanı için klinisyene yüksek duyarlılık ve özgüllük oranları ile yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Adrenal glands are organs with a high rate of incidental masses. This rate has increased over the years with the development of imaging techniques. In patients with adrenal masses, two questions need to be answered: Malignant/benign? Functional? These masses may be non-functional adenomas that do not require surgery, or they may be functional endocrine tumors or potentially malignant masses. Imaging methods play an important role in distinguishing malignant and benign masses. In our study, we investigated cases that were operated on for adrenal masses. We aimed to examine the correlation between the clinical reasons for the cases' operation, the radiological features of the mass and its size with the post-operative pathological diagnosis. Method: In our study, 184 patients who were evaluated for adrenal masses in the Endocrinology Clinic of Kocaeli University Faculty of Medicine between 2015 and 2023 and who had a decision for surgery in the multidisciplinary council were retrospectively examined post-operatively. Statistical evaluation was performed with IBM SPSS 29.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). Compliance with normal distribution was examined with Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests. Mann-Whitney U test was used for comparisons between groups. Intraclass correlation coefficient (ICC) was used in the analysis of concordance. Sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value were calculated for the validity of diagnostic methods. Findings: In our study, mass characteristics were evaluated in terms of malignancy in imaging methods of patients who underwent CT, MR, FDG PET/CT imaging and sensitivity, specificity, PPV and NPV rates were calculated. In CT evaluation, sensitivity and specificity of cases with HU index >20 were 89, 82, respectively; while sensitivity increased and specificity decreased in cases with HU index >10. In terms of detecting malignancy in MR examinations, the presence of hypointensity in T1 sequence, hyperintensity in T2 sequence, and no signal loss in out phase sequence were evaluated separately. When imaging findings in which T2 hyperintensity and no signal loss in out phase sequence were evaluated together, it was found to be significant in terms of detecting adrenal malignancy with high sensitivity (97%) and specificity (85%). High SUV max. (> 5) value in FDG PET/CT examinations was found to be significant in terms of malignant mass. The size of the radiological mass was found to be correlated with the size of the pathological mass. In addition, it was found in our study that MR examinations were more compatible with pathological diagnosis in patients diagnosed with BMAH. Conclusion: Malignant adrenal masses are rare but potentially mortal causes of adrenal incidentaloma. CT and MR examinations are of great importance in detecting these masses and distinguishing them from benign masses. Well-defined findings on imaging along with the size of the mass guide the clinician with high sensitivity and specificity rates for the indication for surgery and postoperative diagnosis of malignant adrenal mass.