Kuruluşundan günümüze Rize şehrinin fiziki dokusunun değişimi
The change of the physical fabric of Rize city from its foundation to today
  1. Tez No: 904261
  2. Yazar: ADEM KAÇIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ÜSTÜN DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu çalışma; Rize Şehri hakkında tarihi bir veriye ulaşabildiğimiz en erken tarih olan MS 131 yılından 2000'lere kadar ki zaman diliminde, şehrin yapılı çevresinin gelişimini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma; Genel Bilgiler, Yapılan Çalışmalar, Bulgular ve Tartışma, Sonuçlar ve Öneriler olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Genel bilgiler bölümünde; çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi belirtilmiş, Rize şehrinin fiziki yapısı hakkında bilgi verecek birincil ve ikincil kaynaklar açıklanmış, ilk çağdan günümüze Rize şehrine hâkim olan medeniyetler, şehrin siyasi tarihi ve şehrin coğrafi yapısı genel hatlarıyla incelenmiştir. Yapılan çalışmalar bölümünde; Antik Dönem'den Cumhuriyet Dönemi'ne kadar Rize şehrinin fiziki yapısının gelişimi dönemin yerel ve ulusal dinamiklerine yer verilerek işlenmiş, günümüze ulaşan ya da ulaşamayan tarihi yapılar tespit edilip detaylı bir incelemeye yer verilmiştir. Bulgular ve Tartışma bölümünde tüm çalışmadan elde edilen somut veriler özetlenmiştir. Sonuçlar ve Öneriler bölümünde ise çalışma kapsamı ve amacı çerçevesinde yapılan tüm incelemeler hakkında değerlendirmeler yapılmış, bu çalışma konusuyla ilgili daha detaylı ve spesifik verilere ulaşma ve bu çalışmanın ardından yapılacak yeni çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the development of the city's built environment from the earliest date we can reach historical data about Rize City, 131, to the 2000s. The study consists of 4 sections: General Information, Studies Conducted, Findings and Discussion, Results and Recommendations. In the general information section; the purpose, scope and method of the study are clarified, primary and secondary sources that will provide information about the physical structure of Rize City are explained, the civilizations that have dominated Rize from the ancient age to the present, the political history of the city and the geography of the city are examined in general terms. In the studies conducted section; the development of the physical structure of Rize City from the ancient period to the Republican Period is processed, and the historical structures are identified and a detailed examination is included. In the Findings and Discussion section, the data obtained from the entire study are summarized. In the Results and Recommendations section, evaluations were made about all the examinations made within the scope and purpose of the study, and suggestions were given for reaching more detailed and specific data on the subject of this study and for new studies to be carried out after this study.