Travayda eş masajının ağrı, kaygı ve doğum sürecine etkisi
The effect of partner massage in labor on pain, anxiety and birth process
- Tez No: 904308
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT ÖZERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1111
Özet
Amaç: Araştırmada, travayda eş masajının ağrı, kaygı ve doğum sürecine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Konya ilinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 01.08.2022-01.08.2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri eş masajı grubu, ebe masajı grubu, kontrol grubu olmak üzere üç gruptan farklı üç zaman diliminde (uygulama öncesi servikal dilatasyon 4 cm, uygulaması sonrası servikal dilatasyon 5-6 cm ve 8-9 cm iken) toplandı. Her grup için 45 gebe olmak üzere toplamda 135 kadın ile çalışma verileri tamamlandı. Kontrol grubu dışında uygulama gruplarındaki gebelere dilatasyon 5-6 cm ve 8-9 cm iken sırt ve sakral masaj uygulaması gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri Gebe Tanıtım Formu, Doğum Eylemi İzlem Formu, Partograf, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Durumluk Kaygı Ölçeği, Masaj Uygulamasından Memnuniyeti Değerlendirme Skalası ve Formu, Travay Sürecinden Memnuniyeti Değerlendirme Skalası ve Formu kullanılarak toplandı. Araştırmanın istatistiksel analizleri SPSS 25 kullanılarak yapıldı. Betimsel istatistikler, ANOVA ve eta kare testleri gerçekleştirildi. Bulgular: Katılımcıların sosyodemografik bilgileri acısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to investigate the effects of partner massage during labor on pain, anxiety and the birth process. Method: The research is a randomized controlled experimental study. It was conducted at Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital in Konya province between 01.08.2022-01.08.2023. The data of the study were collected from three groups as partner massage group, midwife (researcher) massage group, and control group in three different time periods (cervical dilation was 4 cm before application, cervical dilation was 5-6 cm and 8-9 cm after application). The study data were completed with a total of 135 women, 45 pregnant women for each group. Except for the control group, back and sacral massage was applied to the pregnant women in the application groups when the dilation was 5-6 cm and 8-9 cm. The data of the study were collected using the Pregnant Information Form, Labor Monitoring Form, Partograph, Visual Analog Scale, State Anxiety Scale, Massage Application Satisfaction Assessment Scale and Form, and Labor Process Satisfaction Assessment Scale and Form. Statistical analyses of the study were performed using SPSS 25. Descriptive statistics, ANOVA and eta squared tests were performed. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of sociodemographic information of the participants (p>0.05).