Kliniğimizdeki hipertansif gebelerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 69425
  2. Yazar: MÜJDE KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
78 ÖZET 1/1/1994 ile 31/12/1997 tarihleri arasında kliniğimize PIH tanısıyla yatan, takip ve tedavi edilen 57 hasta retrospektif olarak incelendi. Bu kapsamda hafif preeklmapsi 35 olgu, ağır preeklampsi 14 olgu, eklampsi 8 olgu saptandı. Yaş ve parite açısından gruplar arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Gruplar arasında preeklampsi derecesinin ağırlaşmasına paralel olarak oligohidroamnios'un, IUGR'ın, düşük doğum ağırlıklarının, düşük 5 dk Apgar skorun'un sıklığında artış, yüksek C/S Abdominal oranı tesbit edilip, uygulanan tedavi modalitelerine bağlı hastalar ve fetüslerinde hiç bir komplikasyona rastlanmadı. Maternal mortalite 0, intrauterin ex sayısı 5 olarak saptandı. İntrauterin ex vakalarının tümü ağır preeklampsi ve eklampsi olgularına ait olup hafif preeklampside intrauterin ex fetüs'e rastlanmadı. Travayda hiç bir bebek ölümü saptanmadı.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY 57 patients with a diagnosis of PIH and hospitalized between 01/01/1994 and 12/31/1997 underwent retrospective assesment. Of these patients, 35 cases were diagnosed as mild preeclampsia, 14 as severe preeclampsia and 8 cases as eclampsia. No significant relation was found among the groups with respect to age and parity Among different groups, it was evident that as the severity of preeclampsia increased, the incidence of oligohydroamniosis, IUGR, low birth weight and low 5th minute Apgar Score increased accordingly and a high incidence of C/S abdominalis became obligatory; neither patients nor their fetuses had any complications about therapy protocols administered. No maternal mortalities were seen, whereas in 5 cases intrauterine deaths accured. All cases of intrauterine deaths were related to severe preeclampsia and eclampsia, where as in no cases of mild preeclampsia, intra uterine deaths were seen. No newborn deaths occured during delivery.