Term gebelerde grup b streptokok taranması ve kültür pozitif olgularda proflaksi uygulanarak sonuçların incelenmesi
  1. Tez No: 494345
  2. Yazar: ALİME ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: 35 hafta ve üzeri gebelerde gastrointestinal ve genitoüriner Grup B Streptokok taşıyıcılığını belirlemek ve taşıyıcı gebelerde intrapartum antibiyotik proflaksisi vererek erken ve geç neonatal komplikasyonları önlemektir. Hastalar ve yöntem: SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kiniği' ne Nisan -Ekim 2017 tarihleri arasında başvuran hastalardan 17-44 yaş arası 35 ve üzeri gebelik haftasında olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Gönüllü annelerin aydınlatılmış onamları alınarak rektovajinal kültür örneği alındı. Kontrol grubu aktif travayda gebeliği sürecinde rektovajinal kültür alınmamış ve intrapartum antibiyotik proflaksisi almayan hastalardan seçildi. Kültür sonucu GBS üremesi olan gebelere intrapartum antibiyotik profaksisi verildi. Elektif sezaryen olan hastalara proflaksi verilmedi. Olgular doğum sürecinde ve postpartum dönemde erken ve geç komplikasyonlar açısından takip edildi. Sonuç: Çalışmaya katılan 439 hastadan 14 (%3,2) olguda GBS üremesi olmuştur. Bu oran son yıllarda ülkemizde yapılan çalışmalara göre daha düşüktür. Bu olgulardan 8'i proflaksi, 6'sı kontrol grubunda olan hastalardır. Her iki grup doğum sonrası maternal ve neonatal komplikasyonlar açısından karşılaştırılmış, fakat olgu sayıları az olduğu için istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Erken ve geç komplikasyon gelişen olgular proflaksi alan gebe grubunda gözlenmiştir. Bu durumda proflaksinin etkinliğini değerlendirebilmek açısından çok merkezli daha geniş çapta, ayrıca serotiplendirmeyi de içeren çalışmaların gerekli olduğu söylenebilir. 439 olguda GBS dışında E.coli (%3.4) , Lactococcus Lactis (%0.4), S. Aureus (%0.2), Enterococcus Fecalis (%,0.4), Enterococcus Avium (%0.2), S. Epidermidis (%0.9), Str. Anginosus (%0.2), Str. Equi(%0.2), Staf. Haemolyticus (%0.2), Acinetobacter Haemolyticus (%0.2) üremesi görüldü. Sonuçlar incelendiğinde E.coli ve Enterococcus Fecalis üreyen olguların erken maternal ve neonatal komplikasyonlarla ilişkili olabileceği düşünüldü. Ancak istatistiksel değerlendirme için daha geniş çapta çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine of gastrointestinal and genitourinary group B streptococcal carriage in gestational ages over 35 weeks pregnants and prevent early and late onset neonatal complications by giving intrapartum antibiotic prophylaxis in carrier pregnants Patients and Method: The women between 17-44 year old ones who is over 35 weeks pregnants are included in the study. They came to SBU Zeynep Kamil Women and Children Disease Training and Research Hospital' s clinic of Obstetrics and Gynecology between April and October in 2017. Rectovaginal culture samples were taken from the volunteer mothers who were informed. The control group was choosen from the ones from whom rectovaginal culture wasn't taken and who wasn't given intrapartum antibiotic prophylaxis. The patients whose culture results have GBS were given intrapartum antibiotic prophylaxis. The patients who operated with elective cesarean section weren't given prophylaxis. The cases were followed in terms of early and late complications during the delivery and postpartum period. Results: Of the 439 patients who participied in the study, 14(3,2%) had GBS recurrence . This rate is lower than the work done in our country i n recent years. Of these, 8 are prophylaxi, and 6 are in control group. Both group were compared in terms of postnatal maternal and neonatal coplications, but the number of cases was not statistically significant. Early and late complications were observed in pregnant group who had taken prophylactic treatment. Because the number of patients wasn't enough. İn this case, it can be said that studies that include multicenter, larger scale and also serotyping are necessary to evaluate the efficacy of prophylaxis. In 439 patients E.coli (%3,4), Lactococcus Lactis (%0,4), S.Aureus (%0,2), Enterococcus Fecalis (%0,4), Enterococcus Avium (%0,2), Acinetobacter Haemolyticus (%0,2) were seen except for GBS. When the results were analysed, the cases in which E.Coli and Enterococcus Fecalis had been multiplied might be thought t the associated with early maternal and neonata complications. However, it is stil need to have a larger scale of studies to evaluate statistically