Assestment of cooperation of photovoltaics and electrified micro mobility in the concept of net zero energy cities
Fotovoltaik ve elektriklendirilmiş mikro mobilitenin net sıfır enerji şehirler kapsamında iş birliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 904314
  2. Yazar: NURHAN AYDINALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde enerji üretiminin büyük bir kısmı hala kömür ve petrol gibi yenilenemeyen kaynaklara dayanıyor. Bu yenilenemeyen kaynaklara olan bağımlılığı azaltmak için Batarya Enerji Depolama Sistemleri (BESS) ve fotovoltaikler (PV) uygun bir çözüm sunuyor. Örneğin, çatı üstü fotovoltaikler, iletim sistemindeki tıkanıklığı önlemeye yardımcı olabilir ve bir sonraki toplu taşıma aşaması olan mikro-mobilite cihazlarının şarjını destekleyebilir. Ayrıca, net-sıfır enerji çerçevesinde bina enerji tüketimini azaltmaya katkıda bulunabilirler. Ancak, fotovoltaik üretim ile enerji talebi her zaman örtüşmediğinden, fazla enerjiyi depolamak için BESS gereklidir ve bu sistemin etkin çalışması, faydaların en üst düzeye çıkarılması için bir kontrol algoritması gerektirir. Bu tür yatırımların anahtarı hem çatı üstü fotovoltaikler hem de BESS in sınırlı ömrü ve maliyetli teknolojiler olması nedeniyle, fizibilite ve kontrolünde yatmaktadır. Bu tez, mikro-mobilite ve fotovoltaiklerin net-sıfır enerji şehirleri hedefinde entegrasyonunu değerlendirecek ve fotovoltaik paneller (PV), elektrikli araçlar (EV), yükler ve BESS ten oluşan bir sistem için kural tabanlı bir kontrolör kullanacaktır. BESS in şarj ve deşarj programını kontrol etmek, performansını optimize etmek için kritik öneme sahiptir. Bu tezin sonunda, mikro-mobilite ve PV entegrasyonuna dair bir değerlendirme sunmak ve konum bazlı bir yapılandırma gerektirmeyen bir çözüm önermek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the majority of energy generation still relies on non-renewable sources such as coal and oil. To reduce the dependence on these non-renewables, Battery Energy Storage Systems (BESS) and photovoltaics present a viable solution. Rooftop photovoltaics, for example, can help avoid congestion in the transmission system and support the charging of micro-mobility devices, which represent the next phase of public transportation. Additionally, they can contribute to reducing building energy consumption within the net-zero energy framework. However, since photovoltaic generation and energy demand do not always align, BESS is necessary to store excess energy, and its effective operation requires a control algorithm to maximize benefits. The key to such investments lies in their feasibility and control, as both rooftop photovoltaics and BESS have limited lifespans and are costly technologies. This thesis will evaluate the integration of micro-mobility and photovoltaics in the pursuit of net-zero energy cities, using a rule-based controller for a system composed of photovoltaic panels (PVs), electric vehicles (EVs), loads, and BESS. Controlling the charging and discharging schedule of the BESS is crucial for optimizing its performance. By the conclusion of this thesis, the goal is to provide an assessment of micro-mobility and PV integration, and to propose an off-the-shelf solution that requires no location-specific configuration.