Aspir çiçeği hasat makinası tasarımı ve prototip imalatı
Design and prototype manufacture of safflower petal harvesting machine
- Tez No: 904316
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Aspir (Carthamus tinctorius L.), papatyagiller (Asteraceae) familyasından bir bitkidir. Yüzyıllardır tarımı yapılan bu bitki, özellikle yağ elde etmek amacıyla yetiştirilir. Aspir bitkisinin çiçekleri sarı, turuncu veya kırmızı renkte olabilir ve genellikle yıllık yağış miktarının az olduğu iklimlerde ve kuru tarım sistemlerinde yetiştirilir. Bu tezde aspir çiçeğinin, tohumuna zarar verilmeden, vakum etkili bir hasat makinası ile toplanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda aspir çiçeğinin fiziko mekanik özellikleri belirlenmiş ve aspir çiçeği hasat makinasının tasarımı ve prototip imalatı yapılmıştır. Hasat makinasının tarla ve atölye testleri yapılarak performans karakteristikleri belirlenmiştir. Aspir çiçeği hasat makinası, hareketini traktör kuyruk milinden almakta negatif basınç yani vakum üreterek toplama başlıklarının yardımıyla ürünü üstten ve yanlardan tarayarak çiçekleri hasat etmekte ve siklon yardımıyla ürünü iletim havasından ayırmaktadır. Araştırma sonucunda en yüksek alan ve ürün iş başarısı, 17 cm toplama başlığı genişliği ve 1,84 km/h traktör ilerleme hızında sırasıyla 0,369 da/h ve 3,69 kg/h bulunmuştur. Toplama başlık genişliği 15 cm ve ilerleme hızının 0,71 km/h olduğu koşulda kirlilik oranı %16,49, en düşük kayıp oranı %26,13 ve en yüksek hasat etkinliği %73,7 olarak gerçekleşmiştir. En düşük yakıt tüketimi 17 cm başlık genişliği ve 1,84 km/h traktör ilerleme hızında 9,57 l/da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Safflower crop (Carthamus tinctorius L.) is a plant from the daisy family (Asteraceae). Cultivated for centuries, this plant is grown especially for oil production. Safflower flowers can be yellow, orange or red and generally grown under low precipitation ecology and dry farming systems. In this dissertation, it is aimed to collect safflower flowers without damaging the seed with a vacuum-effective harvesting machine. The physical and mechanical properties of safflower flowers were determined and the design and prototype manufacturing of the safflower flower harvesting machine were made. The performance characteristics of the harvesting machine were determined by conducting field and workshop tests. Safflower flower harvesting machine takes its movement from the tractor tail shaft, produces negative pressure, i.e. vacuum, harvests the flowers by scanning the product from the top and sides with the help of collector heads and separates the product from the conveying air with the help of a cyclone. The research results show that; the highest area and product work success were found to be 0.369 da/h and 3.69 kg/h, respectively, at a collector head width of 17 cm and a tractor movement speed of 1.84 km/h. At the pollution rate was 16.49%, the lowest loss rate was 26.13% and the highest harvest efficiency was 73.7% under the condition where the width of the collector head was 15 cm and the feed speed was 0.71 km/h. The lowest fuel consumption was 9.57 l/da at a head width of 17 cm and a tractor movement speed of 1.84 km/h.