Kumar bağımlılığında volümetrik beyin MR incelemesi
  1. Tez No: 904336
  2. Yazar: DENİZ BÖRKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kumar oynama bozukluğu bağımlılık literatüründe görece yeni bir davranış bağımlılığı olarak tanımlanabilir. Kumar oynama bozukluğu olan bireyler aile, iş ve kişisel yaşamında işlevselliğinin olumsuz etkilenmesi gibi tüm olumsuz sonuçlarına rağmen kumar oynama davranışını kontrol edemez. Kumar oynama bozukluğu nörobiyolojik temelleri açısından madde kullanım bozukluklarına benzese de kumar bağımlılığında beyin bölgelerinin hacmini ve kortikal kalınlığını inceleyen çalışmalar oldukça azdır. Bu araştırma kumar oynama bozukluğunda beyinde meydana gelen yapısal değişiklikleri ve bozukluğun nörobiyolojik temellerini daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada kumar oynama bozukluğu tanılı 30 hasta ve 29 sağlıklı kontrolün MR görüntüleri analiz edilmiştir. South Oaks Kumar Tarama Testi, Beck anksiyete ve Beck depresyon envanterlerinden alınan puanların yanı sıra katılımcıların yaş, cinsiyet ve bağımlılık süresine ilişkin bilgiler toplanmıştır. Araştırma grupları çeşitli beyin bölgelerinin hacmi ve kortikal kalınlıkları açısından karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular intrakraniyal boşluk, sağ serebrum, sağ serebrum beyaz madde, sağ bazal önbeyin, frontal kutup, sol medial orbital girus, sol medial segment presentral girus, subcallosal alan, temporal lob, fusiform girus, inferior temporal girus, sağ superior temporal girus, sol temporal kutup, sağ superior oksipital girus ve parahippokampal girus hacimlerinin kumar oynama bozukluğu olan hastalarda daha fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca sağ triangular inferior frontal girus, sağ orta frontal girus, medial segment superior frontal girus, sağ temporal kutup, sol angular girus, sol supramarginal girus, kalkarin korteks, sağ entorhinal alan, posterior insula ve sağ parietal operculum bölgelerinin kortikal kalınlığının hasta grubunda daha ince; sol medial orbital girusun ise daha kalın olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Gambling disorder can be defined as a behavioral addiction that relatively new in the literature of addictions. Patients with gambling disorder cannot control gambling behavior despite all negative consequences such as loss of functionality in personal, family and occupational life. Although gambling disorder shares similar neurobiological basis as substance use disorders, there are only a few research investigating the brain volume in gambling disorder. This research aims to understand neurobiological basis of gambling disorder and structural changes that occur in the brain regions of patients with gambling disorder. In this study, MR imaging of 30 gambling disorder patients and 29 controls was analyzed. Scores of South Oaks Gambling Screen, Beck Depression and Beck Anxiety Inventory were collected along with duration of disorder, age and gender information. Research groups were compared in terms of volume and cortical thickness of several brain regions. We found that the volume of intracranial cavity, right cerebrum, right cerebrum white matter, right basal forebrain, frontal pole, left medial orbital gyrus, left medial segment precentral gyrus, subcallosal area, temporal lobe, fusiform gyrus, inferior temporal gyrus, right superior temporal gyrus, left temporal pole, right superior occipital gyrus and parahippocampal gyrus is greater in the patients with gambling disorder. Also the cortical thickness of right triangular inferior frontal gyrus, right middle frontal gyrus, medial segment superior frontal gyrus, right temporal pole, left angular gyrus, left supramarginal gyrus, calcarine cortex, right enthorhinal area, posterior insula and right parietal operculum found thinner; left medial orbital gyrus found thicker in patients with gambling disorder.