İstinat duvarlarının farklı deprem tasarım koşulları için davranışlarının incelenmesi
Investigation of the behavior of retaining walls for different earthquake design conditions
- Tez No: 904335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İstinat duvarları; yapılan bir kazının, mevcut bir şevin veya yapılacak bir dolgu alanının desteklenmesinde, zeminin tutulmasında ya da farklı kotlarda yapıların yapılması gerektiğinde kullanılan mühendislik yapılarıdır. İstinat yapılarının tasarımında stabilite ve yapısal dayanım ihtiyaçları göz ününde bulundurulmalıdır. Ancak ülkemiz bilindiği üzere birçok fay hattının geçtiği bir bölgede bulunmaktadır. Bu fay hatlarının hareketliliği, Türkiye'yi yüksek deprem riskli bölge riskine sokmaktadır. Bu nedenle ülkemizde yapılan yapılarda statik etkiler dışında dinamik etkilerinde büyük etkisi bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı ülkemizde gerçekleştirilen istinat duvarı tasarımlarında dinamik etkilerinde göz önünde bulunarak tasarımının tamamlanması gerekmektedir. Bu çalışma da ülkemizde oluşan deprem riski nedeniyle farklı deprem koşullarında istinat duvarlarının davranışının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma için 4 farklı depremin ivme ve spektral ivme değerleri kullanılmıştır. Deprem kayıtlarının seçiminde Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2018'de tanımlanan yer hareketi düzeyleri dikkate alınmıştır. Bu depremler; 23 Ekim 2011 Van depremi (7.0), 20 Şubat 2023 Hatay depremi (6.4), 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi (7.6) ve 13 Mart 1992 Erzincan (6.6) depremleridir. Bu depremler Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) üzerinden alınan değerler ile TBDY 2018'de tarif edilen ampirik yöntem yardımıyla istinat duvarlarına uygulanmış ve davranışları incelenmiştir. Ayrıca ampirik yöntem yardımıyla incelenen modellemeler Plaxis 2D programı üzerinde modellenmiş ve analizi yapılmıştır. Toplam 8 farklı modelin hesapları yapılarak davranışları incelenmiştir ve ampirik yöntem ile Plaxis 2D sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Retaining walls are engineering structures used to support an excavation, an existing slope or a filling area to be built, to hold the ground or when structures need to be built at different elevations. Stability and structural strength needs should be taken into consideration in the design of retaining structures. However, as is known, our country is located in a region where many fault lines pass. The mobility of these fault lines puts Turkey at high earthquake risk. For this reason, in addition to static effects, dynamic effects have a great effect on the structures built in our country. For this reason, in retaining wall designs carried out in our country, the design should be completed by considering dynamic effects. This study was conducted to investigate the behavior of retaining walls under different earthquake conditions due to the earthquake risk in our country. The acceleration and spectral acceleration values of 4 different earthquakes were used for the study. In the selection of earthquake records, the ground motion levels defined in the Turkish Building Earthquake Code (TBDY) 2018 were taken into account. These earthquakes are; 23 October 2011 Van earthquake (7.0), 20 February 2023 Hatay earthquake (6.4), 6 February 2023 Kahramanmaraş earthquake (7.6) and 13 March 1992 Erzincan (6.6). These earthquakes were applied to the retaining walls with the empirical method described in TBDY 2018 with the values obtained from the Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD) and their behaviors were examined. In addition, the models examined with the empirical method were modeled and analyzed on the Plaxis 2D program. A total of 8 different models were calculated and their behaviors were examined, and the empirical method and Plaxis 2D results were compared.