Denatüre etil alkol içindeki metil ve T-butil alkol'ün gaz kromatografi/alev iyonlaşmalı dedektör (GC/FID) yöntemi ile tayini için metot geliştirilmesi ve metodun validasyonu
Development of a method for the determination of methyl and T-butyl alcohol in denaturated ethyl alcohol with GC/FID method and method validation
  1. Tez No: 904337
  2. Yazar: BERİL YÜCEL DİYARBAKIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KÜBRA İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Etil alkol gıda, içecek ve kişisel bakımdan ilaç ve elektroniğe kadar birçok farklı sektörde kullanım alanına sahiptir. Birçok ülke, alkollü içeceklerde veya gıdalarda kullanılabilecek her türlü alkole özel tüketim vergisi uygularken insan tüketimi için uygun olmayan etil alkol bu özel tüketim vergilerinden muaftır.“Denatüre alkol”terimi, benzen, piridin, dietil ftalat, nafta, aseton, tersiyer butil alkol, denatonyum benzoat gibi denatüran adı verilen toksik ve/veya tadı kötü olan katkı maddeleriyle karıştırılmış ve insan tüketimi için uygun olmayan alkol ürünlerini ifade etmektedir. Bu nedenle, denatüre etil alkol yüksek oranda vergilendirilmiş saf alkol ve içilebilir alkole kıyasla endüstriyel amaçlar için daha düşük maliyetli çözücü olarak kullanılmaktadır. 30/10/2011 tarihli ve 28100 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan“Etanol ve metanolün üretimi ile iç ve dış ticaretine ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik”e göre denatürasyon, farklı denatüranların belirlenen miktarlarda katılması suretiyle gerçekleştirilmektedir. Hem ürünlerine denatüran ekleyen şirketler hem de yönetmeliğe uygunluğu izleyen devlet kurumları, denatüre etil alkol içeren ürünlerin hızlı ve güvenilir analizi için basit bir analitik tekniğe ihtiyaç duymaktadır. Bu tez çalışmasında, denatüre etil alkol analizi için gaz kromatografi alev iyonlaşmalı dedektör ile metot geliştirilerek valide edilmiştir. Optimum koşullar altında korelasyon katsayısı tersiyer butil alkol ve metil alkol için sırasıyla 0,9904 ve 0,9963 olarak bulunmuştur. Ticari amaçla kullanılacak 3 farklı seriye ait gümrükten temin edilen denatüre etil alkol numuneleri ve piyasadan satın alınan farklı markalara ait dezenfektanlar geliştirilen bu yöntem ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ethyl alcohol is used in a wide range of industries, from food, beverages and personal care to pharmaceuticals and electronics. While many countries impose excise duties on any alcohol that can be used in alcoholic beverages or food, ethyl alcohol that is not fit for human consumption is exempt from these excise duties. The term“denatured alcohol”refers to alcohol products that are adulterated with toxic and/or bad-tasting additives called denaturants, such as benzene, pyridine, diethyl phthalate, naphtha, acetone, tertiary butyl alcohol, denatonium benzoate, etc. and are not fit for human consumption. Therefore, denatured ethyl alcohol is used as a lower cost solvent for industrial purposes compared to highly taxed pure alcohol and potable alcohol. According to the“Regulation on the procedures and principles regarding the production and domestic and foreign trade of ethanol and methanol”published in the Legal Gazette dated 30/10/2011 and numbered 28100, denaturation is carried out by adding different denaturants in specified amounts. Both companies adding denaturants to their products and government agencies monitoring compliance with the regulation need a simple analytical technique for fast and reliable analysis of products containing denatured ethyl alcohol. In this thesis, a gas chromatography flame ionization detector method for the analysis of denatured ethyl alcohol was developed and validated. The correlation coefficient under optimum conditions was found to be 0,9904 and 0,9963. for tertiary butyl alcohol and methyl alcohol, respectively. Denatured ethyl alcohol samples obtained from customs belonging to 3 different series to be used for commercial purposes and disinfectants of different brands purchased from the market were analyzed by this method.