Performance analysis of recycled asphalt pavements in combination with SBS polymer and anti-striping agent
- Tez No: 904343
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu Tez çalışması kapsamında, yüksek rap içeriğinde, taş mastik asfalt için SBS ve soyulma önleyici birlikteliğinin sorgulanması ve bu soyulma önleyici (Dop) birlikteliğinde tekerlek izi ve dolaylı çekme mukavemeti testleri (İÇM) için deneysel ve analitik inceleme yapılmıştır. Yapılan bu Tez çalışması üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, taş mastik asfaltı açıklayarak bu taş mastik asfalt tasarımına etki eden parametreleri ile birlikte geri dönüştürülmüş asfalt birlikteliğin sorgulanmasını ele alarak yapılan çalışmaları soyulma önleyici katkı ile geri dönüştürülmüş asfalt hakkında genel bilgilere ve son olarak bunların karışımı ile oluşan gerekli performans testlerine yer verilmektedir. İkinci bölümde; Tez kapsamında yapılan çalışmalar ve bu çalışmalardan elde edilen bulgulara yer verilmektedir. İkinci aşama iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısımda taş mastik asfalt için toplam 32 adet briket yapılıp her biri sekiz adet olup ilk 8adet briket optimum bitümde, ikinci 8 adet briket %0,2 dop katkılı, üçüncü 8 adet briket %0,4 dop katkılı ve son 8 adet briket de %0,6 dop katkılı varyasyonlar yapılmıştır. İkinci kısım da ise aynı 32 adet briket yapılıp sadece tasarım yapılırken %40 Geri dönüştürülmüş asfalt (GDA) kullanılarak briketler yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise bu yapılan briketlerin indirekt çekme kuvveti testi ile tekerlek izi testleri yapılıp performans değerlendirmeleri yapılmış olup Tez çalışmasından elde edilen sonuçlara ve önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this Thesis study, experimental and analytical investigations were carried out for the investigation of the combination of SBS and anti-stripping for stone mastic asphalt at high rap content and for the rutting and indirect tensile strength tests in this anti-striping (DOP) combination. This thesis study consists of three separate parts. In the first part, the stone mastic asphalt is explained, the parameters affecting the stone mastic asphalt design, the studies carried out by examining the association of recycled asphalt, general information about recycled asphalt with anti-stripping additive, and finally the necessary performance tests formed by their mixture are included. In the second part, the studies carried out within the scope of the thesis and the findings obtained from these studies are included. The second stage consists of two parts. In the first part, a total of 32 briquettes were made for stone mastic asphalt, eight briquettes each, the first 8 briquettes in optimum bitumen, the second 8 briquettes with 0,2% dope additive, the third 8 briquettes with 0,4% dope additive and the last 8 briquettes with 0,6% dope additive. has been made. In the second part, the same 32 briquettes were made and only the design was made using 40% Recycled Asphalt (GDA). In the third chapter, indirect tensile strength test and rutting tests of these made bricks were performed and performance evaluations were made, and the results and suggestions obtained from the thesis study are included.