Psoriasis vulgaris'in klinik özelliklerinin periodontal-dental parametreler üzerine olan olası etkilerinin incelenmesi
Examination of the possible effects of clinical features of Psoriasis vulgaris on periodontal-dental parameters
- Tez No: 904373
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HATİPOĞLU, DOÇ. DR. NAZLI DİZEN NAMDAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Hem psoriasis hem de periodontal hastalıklarda benzer immünolojik, mikrobiyolojik ve çevresel patogenetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, psoriasis vulgaris'in klinik özelliklerinin periodontal-dental parametreler üzerine olan olası etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dermatoloji Anabilim Dalına başvuran ve klinik olarak Psoriasis vulgaris tanısı almış 60 hasta ile sigara kullanımı ve cinsiyet özellikleri açısından benzer, kendisinde ve ailesinde psoriasis ve psoriatik artrit öyküsü olmayan, dermatolojik olarak sağlıklı 60 birey kontrol grubu olarak katıldı. Test ve kontrol grubundan alınan laboratuvar bulguları ve periodontal-dental parametreler karşılaştırıldı. Bulgular: Psoriasis vulgaris hastalarının oluşturduğu test grubundaki kişilerin çoğunlukla periodontitis Evre 3 ve Evre 4 olduğu buna karşın kontrol grubunda bulunan kişilerin çoğunlukla periodontitis Evre 2 ve Evre 3 olduğu belirlendi. Psoriasis vulgaris hastalarına eşlik eden sistemik hastalık varlığı kontrol grubundaki kişilere kıyasla anlamlı derecede fazla bulundu. Test grubunun ortalama plak indeksi, gingival indeks ve cep derinliği değerleri kontrol grubundan yüksek tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: It is believed that psoriasis and periodontal diseases share similar immunological, microbiological, and environmental factors. This study aims to investigate the possible impact of psoriasis vulgaris' clinical features on periodontal and dental parameters. Material and Method: The study involved 60 patients who applied to the Department of Dermatology, and were diagnosed with Psoriasis vulgaris, along with 60 dermatologically healthy individuals who were similar in terms of smoking and gender characteristics, and had no history of psoriasis or psoriatic arthritis in themselves or their family. The laboratory results and periodontal-dental parameters of both the test and control groups were analyzed and compared. Results: The study found that the test group, consisting of patients with psoriasis vulgaris, had a higher prevalence of periodontitis Stage 3 and 4 as compared to the control group, which mostly had Stage 2 and 3. The psoriasis vulgaris patients also had a higher incidence of accompanying systemic diseases than the control group. The plaque index, gingival index, and pocket depth values in the test group were all significantly higher than the control group (p0.05). In terms of periodontal disease status, psoriasis vulgaris patients with periodontitis had higher serum C-reactive protein levels than psoriasis vulgaris patients with gingivitis. Conclusion: It can be evaluated that there is a relationship between Psoriasis vulgaris and periodontal diseases. More clinical research including immunological and genetic studies is needed to fully understand the role of periodontal diseases in psoriasis vulgaris. It is important for both dermatologists and dentists to be aware of the clinical consequences of the association of psoriasis and periodontal disease.