Yüksek rakımda yaşayan ve pulmoner hipertansion tanısı ile tedavi başlanan hastaların 1 yıllık takiplerinde RV – PA couplingin önemi
The importance of RV – PA coupling in the 1-year follow-up of patients living at high altitude and initiating treatment with a diagnosis of pulmonary hypertension
  1. Tez No: 904374
  2. Yazar: RABİA ÇOLDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Pulmoner hipertansiyon (PH), ortalama pulmoner arter basıncının (PAB) artışı ile karakterize, mortalite riski yüksek, tüm yaş gruplarını etkileyebilen önemli bir sağlık sorunudur. Çalışmamızda Doğu Anadolu bölgesinde yaşayıp kliniğimizde takip edilen hastaların noninvaziv RA-PV coupling (eşleşmesi) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp merkezinde Ocak 2020 – Nisan 2024 tarihleri arasında PH tanısı almış ve takibi yapılmış Grup I ve Grup IV 100 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların yaşları, demografik verileri, cinsiyetleri, boy ve kilo ölçümleri, ek hastalıkları, sigara kullanıp kullanmama durumları, Dünya Sağlık Örgütü Fonksiyonel Kapasite (DSÖ-FK) sınıflaması, transtorasik ekokardiyografi (TTE) bulguları, 6 dakika yürüme testi (6DYT), kan değerleri, aldıkları tedaviler, sağ kalım süreleri, tanı ve takip aşamasındaki risk durumları kaydedilmiştir. Bulgular: Hastaların 86'sı (%86,0) kadın, 14'ü (%14,0) erkekti, yaş ortalaması 49,04±17,09 yıldı. Hastaların 81'i (%81,0) Grup I, 19'u (%19,0) Grup IV'te yer almaktadır. Hastaların ortalama sağ kalım süresi 50,19±153,60 gün olup 12'si (%12,0) ex olmuştu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Pulmonary hypertension (PH) is an important health problem that is characterized by an increase in mean pulmonary artery pressure (PAP), has a high risk of mortality, and can affect all age groups. Our study aimed to evaluate patients living in the Eastern Anatolia region and followed in our clinic using noninvasive RA-PV coupling. Materials and Methods: 100 Group I and Group IV patients who were diagnosed with PH and followed up at Van YYÜ Dursun Odabaş Medical Center between January 2020 and April 2024 were evaluated retrospectively. Patients' ages, demographic data, gender, height and weight measurements, comorbidities, smoking status, World Health Organization Functional Capacity (WHO-FC) classification, transthoracic echocardiography (TTE) findings, 6-minute walk test (6MWT), blood values. The treatments they received, survival times, and risk situations during diagnosis and follow-up were recorded. Findings: 86 (86.0%) of the patients were female, 14 (14.0%) were male, the average age was 49.04±17.09 years. 81 (81.0%) of the patients were Group I, 19 patients (19.0%) are in Group IV. The average survival time of the patients was 50.19±153.60 days and 12 of them (12.0%) died.