Güvenlik hizmetlerinde iletişim ve ikna
Communication and persuasion in security services
  1. Tez No: 904372
  2. Yazar: AHMET KENAN SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Güvenlik kavramı ve hizmetleri, toplum üzerinde geniş bir etki yaratan ve medyanın sıklıkla gündemine taşıdığı bir alandır. Özellikle, güvenlik hizmetleri sırasında kişilerarası iletişim süreci, halkla ilişkiler ve ikna teknikleri kritik bir öneme sahiptir. Bu süreçlerde yaşanan aksaklıklar çeşitli problemlere yol açarken, iyi yönetilen bir iletişim süreci ise pek çok fayda sağlamaktadır. Bu tez çalışması, güvenlik birimlerinin özellikle önleyici güvenlik hizmetleri sırasında kişilerarası iletişimlerini incelemekte ve bu süreçlerde karşılaşılan iletişim engellerini belirlemeyi hedeflemektedir. Ayrıca, güvenlik uygulamaları konusunda etkili ikna yöntemlerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, nitel araştırma yöntemi kullanılarak saha çalışmaları gerçekleştirilmiş ve konuyla ilgili çeşitli kaynaklardan faydalanılmıştır. Veriler, mülakatlar aracılığıyla toplanmış, Aristoteles'in ikna unsurlarıyla ve betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, güvenlik hizmetlerinde etkili iletişim ve ikna yöntemlerinin suçları ve olumsuz olayları önlemede önemli bir rol oynadığını göstermiştir. İletişim engellerinin belirlenmesi ve uygun ikna tekniklerinin uygulanması, güvenlik personelinin etkinliğini artırmak ve toplumsal güvenliği sağlamada önemli katkılar sunmaktadır. Çalışma, güvenlik hizmetlerinde iletişim ve ikna süreçlerini etkili hale getirmeye yönelik öneriler sunarak, bu alandaki literatüre katkı sağlamayı ve pratikte uygulanabilir çözümler geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept and services of security have a broad impact on society and are frequently featured in the media. Particularly, the interpersonal communication process, public relations, and persuasion techniques during security services are of critical importance. While disruptions in these processes lead to various problems, a well-managed communication process provides numerous benefits. This thesis examines the interpersonal communications of security units during preventive security services and aims to identify communication barriers encountered in these processes. Additionally, it aims to determine effective persuasion methods in security practices. To this end, field studies were conducted using qualitative research methods, and various sources related to the topic were utilized. Data were collected through interviews and evaluated with Aristotle's elements of persuasion using descriptive analysis methods. The findings indicate that effective communication and persuasion methods in security services play a significant role in preventing crimes and adverse events. Identifying communication barriers and applying appropriate persuasion techniques enhance the effectiveness of security personnel and make substantial contributions to ensuring public safety. This study aims to contribute to the literature in this field and develop practical, applicable solutions by providing recommendations to optimize communication and persuasion processes in security services.