Subklinik hipotiroidili kadın hastaların seksüel fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Female patients with subclinic hypothyroid evaluation of sexual functions
- Tez No: 904388
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TAŞLIYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞ: Subklinik hipotiroidi toplumda sık görülen bir tiroid fonksiyon bozukluk durumudur. TSH düzeyi yüksekken serbest T4 normal sınırlardadır. Bu kişilerde hipotiroidinin klinik özellikleri yoktur veya çok az gözlenir. Kronik hastalıklar, endokrinolojik, psikolojik ve anotomik rahatsızlıklar gibi çeşitli durumlar seksüel fonksiyon bozukluklarına neden olabilmektedir. Yapılan çalışmalar toplumda kadın seksüel fonksiyon bozukluklarının sık olarak görüldüğünü ve yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Subklinik hipotiroidi hastalarında metabolik sendrom ve depresyon sıklığında artış olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Hipotiroidili kadın hastalarda seksüel fonksiyon bozukluklarında artış olduğunu gösteren çalışmalar bulunmakla birlikte subklinik hipotiroidili kadın hastalarda sınırlı sayıda çalışma bulunmakta olup bu ilişki tam olarak net değildir. Bu çalışmada subklinik hipotiroidili kadın hastalarda seksüel fonksiyon bozukluklarını, metabolik sendrom ve depresyon durumlarını sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırarak değerlendirmeyi amaçladık. METOD: Çalışmamızda Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne ayaktan başvuran yaş bakımından birbiriyle uyumlu subklinik hipotiroidili 40 kadın hasta ve tiroid fonksiyon değerleri normal olan 40 sağlıklı kadın karşılaştırıldı. Hastaların rutin muayeneleri esnasında bakılan TSH ve serbest T4 değerleri öncelikle incelenmiştir. Hastaları ve kontrol grubunu metabolik sendrom yönünden değerlendirmek için bel çevresi, tansiyon ve vücut kitle indeksleri ölçüldü; HDL, Trigliserit ve açlık kan şekeri tetkikleri değerlendirilmiştir. Hasta ve kontrol grubundaki kişiler kadın cinsel işlev ölçeği anketi (FSFI) ve depresyon anketi (Beck Depresyon Anketi) ile değerlendirilmiştir. Subklinik hipotiroidi durumu ile seksüel fonksiyon, depresyon ve metabolik sendrom arasındaki ilişki analiz edilmiş olup kontrol grubu ile karşılaştırılarak istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmeye alınmıştır. BULGULAR: Hasta ve kontrol grupları arasında yaş ortalamalarında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (p:0,285). Çalışma sonuçlarına göre subklinik hipotiroidili hastalar ile kontrol grubu arasında toplam FSFI skoru arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p:0,065). Ancak FSFI ölçeğinin alt parametrelerinden uyarılma (p:0,048) ve lubrikasyonda (p:0,008) anlamlı fark bulunmuştur, diğer parametrelerde anlamlı fark v bulunmamıştır. TSH düzeyi ile total FSFI değeri (p:0,004), cinsel istek (p:0,016), uyarılma (p:0,005) ve lubrikasyon (p:0,002) arasında negatif yönde anlamlı korelasyon saptanmıştır. Subklinik hipotiroidili hastalarda depresyon skoru kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p:0,009). Depresyon skoru ile toplam FSFI skoru arasında negatif yönde anlamlı korelasyon saptandı. Subklinik hipotiroidili hastaların 18'inde, kontrol grubundan 17 kişide metabolik sendrom çıkmış olup yapılan istatistiksel sonuçlara göre anlamlı fark bulunmamıştır (p:0,82). Metabolik sendrom alt parametlerinde iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. SONUÇLAR: Çalışmamızda subklinik hipotiroidili kadın hastalar ile kontrol grubu arasında total FSFI skoru açısından anlamlı fark bulunmazken FSFI'nın alt parametlerinden uyarılma ve lubrikasyonda anlamlı fark saptanmıştır. Ayrıca TSH değeri ile total FSFI skoru, cinsel istek, uyarılma ve lubrikasyon arasında negatif yönde anlamlı korelasyon tespit edilmiştir. Subklinik hipotiroidi hasta grubunda depresyon skoru kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekken metabolik sendrom yönünden iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Subklinik hipotiroidili kadın hastalardaki seksüel fonksiyon durumunu değerlendirecek daha büyük hasta gruplarıyla yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Subklinik hipotiroidi, kadın, metabolik sendrom, depresyon, seksüel fonksiyon, FSFI.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Subclinical hypothyroidism is a common thyroid dysfunction condition in our society. While TSH level is high, fT4 is within normal limits. Clinical features of hypothyroidism are absent or observed only at minimal level. Various conditions such as chronic diseases, endocrinological, psychological and anatomical disorders can cause sexual dysfunctions. There are studies showing an increase in the frequency of metabolic syndrome and depression in patients with subclinical hypothyroidism. There are studies indicating that frequency subclinical hypothyroidism increases in patients with metabolic syndrome. Although there have been studies showing an increase in sexual dysfunction in female patients with hypothyroidism, the number of studies related to female patients with subclinical hypothyroidism and sexual dysfunction are limited in number so the relationship with subclinical hypothyroidism and increase in sexual dysfunction is not completely clear. The aim of this study is to evaluate sexual dysfunction, metabolic syndrome and depression in female patients with subclinical hypothyroidism by comparing them with the healthy control group. METHOD: In our study, 40 age-matched female patients with subclinical hypothyroidism who applied to Tokat Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Hospital as outpatients were compared with 40 healthy women with normal thyroid function values. First of all TSH and fT4 values of patients measured during routine examinations were examined. To evaluate both the patients and the control group in metabolic syndrome, waist circumference, blood pressure and body mass indexes were measured; HDL, Triglyceride and fasting blood sugar tests were evaluated. Patients and controls were assessed using the sexual function questionnaire (FSFI) and the depression questionnaire (Beck Depression Questionnaire). The relationship between subclinical hypothyroidism and sexual function, depression and metabolic syndrome was analyzed and compared to the control group and assessed using statistical methods. RESULTS: No statistical difference was found in the avarage age between the patients and control group (p:0,285). According to the study results, there was no significant difference in total FSFI score between patients with subclinical hypothyroidism and control group (p:0,065). But a significant difference was found in the sub-parameters of the FSFI scale, arousal (p:0,048) and lubrication (p:0,008), there was no significant vii difference in the other sub-parameters. According to the results of the correlation studies conducted using the TSH value, the TSH level and total FSFI value (p:0,004), sexual desire (p:0,0016), and lubrication (p: 0,002) among these, reverse correlation was determined. Between the patients with subclinical hypothyroidism with control group the Beck depression scale, higher depression rate found statistically significant in negative way in the patients with subclinical hypothyroidism (p:0,009). The reverse correlation between depression score with total FSFI score was determined. Metabolic syndrome was found in 18 of the patients with subclinical hypothyroidism and 17 of the control group and no significant difference was found according to statistical results (p:0,82). CONCLUSION: No statistical difference was found in the avarage age between the patients and control group (p:0,285). According to the study results, there was no significant difference in total FSFI score between patients with subclinical hypothyroidism and control group (p:0,065). But a significant difference was found in the sub-parameters of the FSFI scale, arousal (p:0,048) and lubrication (p:0,008), there was no significant difference in the other sub-parameters. According to the results of the correlation studies conducted using the TSH value, the TSH level and total FSFI value (p:0,004), sexual desire (p:0,0016), and lubrication (p: 0,002) among these, reverse correlation was determined. Between the patients with subclinical hypothyroidism with control group the Beck depression scale, higher depression rate found statistically significant in negative way in the patients with subclinical hypothyroidism (p:0,009). The reverse correlation between depression score with total FSFI score was determined. Metabolic syndrome was found in 18 of the patients with subclinical hypothyroidism and 17 of the control group and no significant difference was found according to statistical results (p:0,82). KEYWORDS: Subclinical hypothyroidism, female, metabolic syndrome, depression, sexual function, FSFI.