Maksilla ve mandibulada gözlenen süpernümerer dişlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of supernumerary teeth observed in the maxilla and mandible with cone beam computed tomography
  1. Tez No: 904389
  2. Yazar: YELİZ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZ BORAHAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı non-sendromik bireylerde görülen süpernümerer dişlerin (SD) detaylı radyolojik özelliklerini ve SD'lerle ilişkili komplikasyonları konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile üç boyutlu olarak değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'na, 2018-2023 tarihleri arasında başvuran ve çeşitli nedenlerle KIBT görüntüsü alınan hastalar tarandı. SD'ler tespit edildi ve sayısına, lokasyonuna, morfolojisine, oryantasyonuna, inklinasyonuna, erüpsiyon durumuna göre değerlendirildi. SD'lerle ilişkili komplikasyonlara göre ise komşu dişte rezorpsiyon, malpozisyon, gömülü kalma ve patolojik oluşum varlığına göre değerlendirildi. Bulgular: Yaşları 7-71 arasında değişen, 127 erkek (%58,5) ve 90 kadın (%41,5) olmak üzere 217 hastada toplamda 400 SD tespit edildi. SD'lerin büyük kısmı tek sayıda (%57), mandibula premolar bölgede (%29,4), suplemental morfolojide (%71,8), gömülü (%89,8), vertikal oryantasyonlu (%52,8) ve normal inklinasyonlu (%38,8) olarak gözlendi. SD'lerle ilişkili komplikasyonlar değerlendirildiğinde ise en sık komşu dişlerde malpozisyona (%39,3) neden olduğu görülürken, SD'lerin %13'ünün komşu dişlerde gömülü kalmaya, %3,8'inin kök rezorpsiyonuna ve %1,3'ünün ise patolojik oluşuma neden olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study was to evaluate the detailed radiological features of supernumerary teeth (ST) in non-syndromic individuals and the complications associated with ST in three dimensions using cone beam computed tomography (CBCT). Materials and Methods: Patients who applied to Marmara University Faculty of Dentistry, Department of Oral, Dental and Maxillofacial Radiology, between 2018 and 2023 and whose CBCT images were obtained for various reasons were evaluated. ST were detected and evaluated according to their number, location, morphology, orientation, inclination, and eruption status. The complications associated with ST were evaluated according to the presence of resorption, malposition, impaction of adjacent teeth and pathological formation. Results: A total of 400 ST were detected in 217 patients, 127 males (58.5%) and 90 females (41.5%), aged between 7 and 71 years. Most of the ST were observed as single (57%), in the mandibular premolar region (29.4%), with supplemental morphology (71.8%), impacted (89.8%), vertically oriented (52.8%) and with normal inclination (38.8%). When the complications associated with ST were evaluated, the most common complication was malposition of adjacent teeth (39.3%), while 13% of ST caused impaction of adjacent teeth, 3.8% caused root resorption and 1.3% caused pathological formation.