Kuzey Irak bölgesinde bulunan Duhok şehri topraklarında bulunan ağır metal içeriklerinin mekansal analizi
Spatial analysis of soil heavy metals in Dohuk, North of Iraq
- Tez No: 904406
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VOLKAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ekosistemler ve insan sağlığı, özellikle ağır metaller söz konusu olduğunda, toprak kirliliği nedeniyle ciddi tehdit altındadır. Bu çalışma, Irak'ın kuzeyindeki Shexan bölgesindeki topraklarda kurşun (Pb),krom (Cr) ve kadmiyumun (Cd) coğrafi değişkenliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, bu ağır metallerin mekânsal dağılımını incelemek için geleneksel kriging ve ters mesafe ağırlıklandırma (IDW) ve makine öğrenimi gibi jeoistatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Sonuçlar, ağır metaller hakkındaki bilgilerimizi ilerletmeyi ve toprak kirliliğinin yönetimi ve azaltılması için rehberlik sunmayı amaçlamaktadır. Shekhan sahası Kuzey Irak'ta bulunan bir petrol sahasıdır. Yaklaşık 280 km²'lik bir alana yayılır ve Kretase, Jura ve Triyas dönemlerine kadar uzanan formasyonlarda petrol rezervleri içerir. Üretimin çoğunluğu Üst Jura çatlaklı karbonatlarından gelmektedir. Nisan 2020 itibarıyla sahadan 70 milyon varilin üzerinde petrol üretilmiştir ve tahmini rezerv 578 milyon varildir. Sürme tabakasından (0-20) 60 toprak numunesi alınmıştır. Sonuçlar, çalışılan bölgelerdeki ağır metal konsantrasyonlarındaki önemli farklılıkların kadmiyum (Cd), kurşun (Pb) ve krom (Cr) için varyasyon katsayıları (CV) ile gösterildiğini ortaya koymuştur (sırasıyla %46,703, %42,575 ve %46,627). Bu değişkenlik, farklı antropojenik ve çevresel değişkenler ile toprağın ağır metallerle kirlenmesi arasındaki karmaşık ilişkiyi göstermektedir. GBDT, Cd, pb ve Cr için sırasıyla yüksek R2, 0.99, 0.97 ve 0.97 değerleri ile çalışma bölgesindeki ağır metallerin mekansal dağılımında doğru modeller olarak seçilmiştir. Sonuçlar, ağır metal hareketliliğine ilişkin bilgilerimizi ilerletmeyi ve toprak kirliliğinin yönetilmesi ve azaltılması için rehberlik sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ecosystems and human health are both seriously threatened by soil contamination, especially when it comes to heavy metals. This study aims to investigate the geographical variability of Heavy metals such lead (Pb), chromium (Cr), and cadmium (Cd) in the soils in the northern Iraqi district of Shekhan. The present study used geostatistical methods namely conventional kriging and inverse distance weighting (IDW) and machine learning Gradient Boosting Decision Tress (GBDT) was selected as accurate models in the spatial distribution of heavy metals in the study region through the high value of R2, 0.99, 0.97 and 0.97 of Cd, pb and Cr respectively. The results are intended to further our Seeks to enhance our knowledge of heavy metals.to examine the spatial distribution of these heavy metals. The results aim to enhance our understanding of heavy metals and provide guidance for managing and mitigating soil contamination. The Shekhan region is an oil field located in northern Iraq. It spans approximately 280km² and contains oil reserves in formations dating back to the Cretaceous, Jurassic, and Triassic periods. The majority of the production comes from the Upper Jurassic fractured carbonates. As of April 2020, over 70 million stock tank barrels of oil had been produced from the field, with estimated reserves of 578 million stock tank barrels. 60 soil samples of the plowing layer (0–20) were taken. The result indicated that significant variations in the heavy metals concentrations within the studied locations are shown by the coefficients of variation (CV) for cadmium (Cd), lead (pb), and chromium (Cr) (46.703%, 42.575%, and 46.627%, respectively). This variability suggests the complex relationship between different anthropogenic and environmental variables and soil contamination by heavy metals.