Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemine altın otu (Helichrysum italicum) ilavesinin büyüme performansı, spesifik olmayan bağışıklık, sindirim ve antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkisi
Effect of dietary curry plant (Helichrysum italicum) on growth performance, non-specific immunity, digestion and antioxidant enzyme activities in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 904407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞUKAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yeminde altın otu bitkisi (Helichrysum italicum) ekstraktının büyüme performansı ve sindirim, antioksidan kapasitesi ve bağışıklık yanıtı ile ilgili gen ifadeleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla 60 günlük bir deneme gerçekleştirilmiştir. Denemede başlangıçta ortalama 15,84±0,05 g canlı ağırlığa sahip balıklar kullanılmıştır. Bir bazal yem (Kontrol) ve bazal yeme farklı seviyelerde altın otu bitkisi ekstraktı ilave edilerek (AO05; 0,5 g/kg, AO1; 1 g/kg ve AO2; 2 g/kg) dört deneme yemi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a 60-day experiment was conducted to evaluate the effects of curry plant (Helichrysum italicum) extract on the growth performance and gene expressions related to digestion, antioxidant capacity, and immune response in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) with an initial average live weight of 15.84±0.05 g. Four experimental diets were designed: a basal diet (Control) and diets supplemented with different levels of curry plant extract (AO05; 0.5 g/kg, AO1; 1 g/kg, and AO2; 2 g/kg).