Tarihi köprülerin restorasyonu ve özgünlük sorunsalı
Restoration of historical bridges and the issue of authenticity
  1. Tez No: 904438
  2. Yazar: MELİKE TUĞÇE ÇORT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KUTGÜN EYÜPGİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevrenin Yenilenmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Köprülerin özgünlüklerinin ve yapısının korunması ancak köprüler hakkında bilgi sahibi olunarak elde edilebilir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya köprü mimarisinin incelenmesi ve gelişim süreçleri ile başlanmış ve çalışmanın ilk bölümünde köprü mimarisi ve gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Tarihi yapılarda koruma ve bu yapıların özgünlükleri hakkında bilgi kaynakları, analiz ve ölçümler, köprü mimarisinin özgünlükleri, köprülere yönelik müdahaleler ve oluşan hasarlar ile ilgili bilgi verilmiştir. Günümüzde yeni köprülerin yapılması görevi ile birlikte tarihi köprülerin bakımı, onarımı, restore edilmesi ve tarihi yol ağlarının korunması Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sorumlulukları arsındadır. Tezin son bölümünde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılan köprüler dönemlerine göre gruplandırılarak incelenmiştir. Tarihi taş köprülerde günümüzde yapılan restorasyonlar incelenmiş, uygulamalar hakkında bilgi verilmiş ve özgünlüklerinin düzeyi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Protecting the authenticity and structure of historic bridges can be managed by knowledge of historic bridges. The first part of the thesis started by researching bridge architecture and the development process. The second part is about the conservation of historical architecture, and information about authenticity, information sources, analysis and measurements, the authenticity of historical bridges, what kind of technique is used, and damage types. Today, the duty of constructing and managing the historical bridges belongs to the KGM. The last part of the thesis is about examining the restorations done by KGM, grouping them by construction periods by giving examples, talked about the applications done, and examining the level of authenticity