Ankara ili marul ekim alanlarında görülen fungal hastalıkların belirlenmesi
Determination of fungal diseases in lettuce planting areas in Ankara province
  1. Tez No: 904439
  2. Yazar: ZEYNEP YUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA SARA DOLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Önemli bir marul üreticisi durumunda olan Ankara ilinin yetiştiricilik alanlarındaki fungal hastalıkların belirlenmesi amacıyla 2022 yılında yapılan surveyler sonucunda hastalıklı bitki örneklerinden 66 fungal izolat elde edilmiştir. Elde edilen izolatların teşhis çalışmaları sonucunda kırk altı izolatın Fusarium oxysporum türüne ait olmasıyla en yaygın tür olduğu belirlenmiş, geri kalan izolatlardan ise; dokuz izolatın Alternaria alternata üç izolatın Fusarium equiseti, dört izolatın Fusarium solani, iki izolatın Rhizoctonia spp. birer izolatın ise Sclerotinia sclerotiorum ve Sclerotinia minor türlerine ait olduğu tespit edilmiştir. İzole edilen fungusların patojenisite denemeleri tohum-hipokotil testi şeklinde yapılmıştır. Patojenisite denemeleri sonucunda; Fusarium oxysporum izolatlarının hastalık şiddeti değerleri %0.0 – %83.0 arasında değişkenlik gösterirken, Fusarium equiseti %22.6 – 86.0, Fusarium solani %28.3 – 90.0, Rhizoctonia spp. %15.0, %29.0, Sclerotinia sclerotiorum ve Sclerotinia minor içinse sırasıyla %68.0 ve %93.0 olarak belirlenmiştir. F. equiseti'nin ülkemizde de marul bitkisinde patojen olduğu bu tez çalışması ile ilk kez tespit edilmiş olup bu veriler ülkemiz için ilk kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In 2022, as a result of the surveys carried out to determine the fungal diseases in the growing areas of Ankara province, which is an important lettuce producer, 66 fungal isolates were obtained from diseased plant samples. As a result of the identification studies of the isolates obtained, it was determined that forty-six isolates belonged to Fusarium oxysporum species, which was the most common species, while the remaining isolates belonged to Alternaria alternata with nine isolates, Fusarium equiseti with three isolates, Fusarium solani with four isolates, Rhizoctonia spp. with two isolates, and Sclerotinia sclerotiorum and Sclerotinia minor with one isolate each. Pathogenicity tests of the isolated fungi were carried out as a seed hypocotyl test. As a result of the pathogenicity tests, the disease severity values of Fusarium oxysporum isolates varied between %0.0 and %83.0, Fusarium equiseti %22.6 – %86.0, Fusarium solani %28.3 – %90.0, Rhizoctonia spp. %15.0, %29.0, Sclerotinia sclerotiorum and Sclerotinia minor %68.0 and %93.0, respectively. In this work, F. equiseti was determined to be pathogenic in lettuce plants in our country for the first time, and these data are the first record for our country.