Frans Masereel örneği üzerinden sanatçı kitaplarında baskı tekniklerinin kullanımının incelenmesi
On the example of Frans Masereel printing techniques in artist booksexamination of the use of
  1. Tez No: 904444
  2. Yazar: OĞUZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEREN BULUT YUMRUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Frans Masereel hem baskı sanatını hem de baskı tekniğini etkileyen orijinal baskı resim yöntemlerine öncülük ederek ve geliştirerek baskı tekniklerinin evrimine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Çalışmaları, başta kumaş desenleri ve ahşap kalıplar kullanan kitap illüstrasyonları olmak üzere baskıresimin geleneksel kullanımlarından yenilikçi sanatsal ifadelere geçişi örneklendirmektedir. Bu geçiş, özellikle baskıresimin teknik evriminin sanatçıların ifadeleri için doğrudan bir araç haline geldiği sanat dünyasında orijinal baskı tekniklerinin gelişmesiyle belirgindir. Masereel'in baskıresim alanındaki keşfi, baskıresim tekniklerinin resim ve diğer görsel sanat biçimleriyle entegrasyonunda dikkate değer bir artışın olduğu 20. yy. başlarındaki daha geniş bir trendle örtüşmektedir. Bu dönemde aynı zamanda Türkiye'de sanat okullarına tanıtılan gravür baskı gibi modern tekniklerin gelişimi de görülmüştür. Belçikalı sanatçı Frans Masereel, ksilografinin tarihsel temelini temel alarak, yaratmasıyla itibar kazandığı bir tür olan gravür romanlardaki öncü çalışmasıyla sanat formunu önemli ölçüde geliştirmiştir. Tahta baskıların yenilikçi kullanımı sayesinde Masereel, karmaşık anlatıları yazılı metne ihtiyaç duymadan aktarmayı başarmıştır, böylece geleneksel kitapçılıktan önemli bir ayrılığa işaret etmiş ve görsel sanatın evrensel bir dil olarak potansiyelini göstermiştir. Bu hikâye anlatma yöntemi özellikle daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmada, okuryazarlık ve dil engellerini aşmada ve gelecekteki sanatçılara eserleri aracılığıyla benzer temaları keşfetmeye ilham verecek yeni bir tür oluşturmada etkili olmuştur. Bu çalışmada Frans Masereel'in çocukluğu, gençliği ve savaş dönemindeki konumuyla ilgili incelemeler sanatını ve eserlerini etkileyen bir konumda bulunması açısından önemle ele alınmıştır. Yapılan literatür taramasında Frans Masereel hakkında kaynakların oldukça sınırlı olduğu görümüştür. Bu tez çalışmasıyla, Frans Masereel'in tanınmasına bir katkıda bulunmak ve baskıresmin bilinirliğinin artmasına destek olmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Frans Masereel's original prints that influenced both the art and technique of printing important to the evolution of printing techniques by pioneering and developing contributed to a great extent. His works, mainly fabric patterns and wooden molds from traditional uses of printmaking, including book illustrations that use exemplifies the transition to innovative artistic expressions. This transition, especially in printmaking art in which technical evolution becomes a direct vehicle for artists' expression world is marked by the development of original printing techniques. Masereel's printmaking the discovery of printmaking techniques with painting and other visual art forms. a broader view of the early 20th century, when there was a notable increase in integration. overlaps with the trend. At the same time, this period also saw the introduction of The development of modern techniques such as woodblock printing was also seen. Belgian artist Frans Based on the historical foundation of xylography, Masereel has created a with his pioneering work in the genre of engraved novels, he significantly changed the art form. developed. Thanks to the innovative use of woodblock prints, Masereel is able to create complex narratives without the need for a written text, thereby enabling traditional pointed out an important distinction from bookstores and emphasized the importance of visual art as a universal language. potential. This method of storytelling is particularly relevant for a wider audience. audience, overcoming literacy and language barriers, and helping future artists to create a new genre that will inspire exploration of similar themes through their work. has been influential. In this study, Frans Masereel's childhood, youth and war in a position that influenced his art and his works. in terms of the presence of the“new”and“newer”countries. In the literature review, Frans Masereel It has been seen that the sources on the subject are quite limited. With this thesis, Frans To make a contribution to the recognition of Masereel and to increase the awareness of printmaking support is aimed.