Annelerin emzirmeye ilişkin öz yeterlilikleri ve sosyal destek durumlarının emzirme sorunlarına etkisi
The effect of mothers' self-efficacy and social support status on breastfeeding problems
  1. Tez No: 904455
  2. Yazar: NESRİN ÇÖREKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEBER TURFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışma Annelerin emzirmeye ilişkin öz yeterlilikleri ve sosyal destek durumlarının emzirme sorunlarına etkisini belirlemek amacıyla kesitsel tipte tanımlayıcı bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsamı, 28/12/2023-30/01/2024 tarihleri arasında Gaziantep ilinde bulunan Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Doğum Servisi ve Doğumhane Servisinde, taburculuk öncesi araştırma kriterlerine uyan 170 postpartum dönemdeki emziren kadından oluşmuştur. Araştırmadaki veriler, anne özelliklerini tanımlayıcı veri formu, Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği kullanılmış ve verilerin analizinde SPSS paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is a cross-sectional descriptive research aimed at determining the effect of mothers' breastfeeding self-efficacy and social support status on breastfeeding problems. Materials and Methods: The scope of the study consisted of 170 breastfeeding women in the postpartum period who met the research criteria before discharge at the Şahinbey Research and Practice Hospital Maternity and Delivery Service in Gaziantep, between 28/12/2023 and 30/01/2024. The data in the study were collected using a descriptive data form for maternal characteristics, the Breastfeeding Self-Efficacy Scale, the Perceived Social Support Scale, and the Breastfeeding Problems Assessment Scale.