Yenidoğan yoğun bakımda bebeği yatan annelerin algıladıkları sosyal destek, sağlık bakım memnuniyeti ve doğum sonu depresyonun emzirme üzerine etkisi
The impact of perceived social support, healthcare satisfaction, and postpartum depression on breastfeeding among mothers of infants hospitalized in neonatal intensive care units
  1. Tez No: 984824
  2. Yazar: FATMANUR ÇALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KERİMOĞLU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin emzirme öz-yeterlilikleri, emzirme başarıları, algıladıkları sosyal destek, sağlık bakım memnuniyetleri ve doğum sonrası depresyon düzeylerini belirlemek ve bu değişkenlerin emzirme üzerine etkilerini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desende gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yenidoğan yoğun bakımda tedavi gören anneler oluşturdu. Araştırmanın örneklemi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği tedavi gören, araştırmaya alınma kriterlerine uyan ve katılmaya gönüllü olan 167 anneden oluştu. Verilerin toplanmasında LATCH Emzirme Değerlendirme Ölçeği, Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği–Kısa Form, Edinburg Doğum Sonu Depresyon Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve PedsQL Sağlık Bakım Memnuniyeti Ölçeği kullanıldı. Yapılan analizler sonucunda, emzirme öz-yeterliliği ile LATCH puanları arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğunu gösterdi. Depresyon düzeyi ile emzirme başarı ve öz-yeterliliği arasında negatif yönde; algılanan sosyal destek ile orta düzeyde pozitif ilişkiler belirlendi. Sağlık bakım memnuniyeti, emzirme öz-yeterliliğiyle anlamlı ilişki gösterirken LATCH puanlarıyla anlamlı bir ilişki göstermedi. Doğum sonrası depresyonun ve emzirme başlangıcının geç olmasının negatif olmak üzere, sosyal desteğin, önceki emzirme deneyimlerinin, sağlık sorununa sahip olmanın emzirme özyeterliliği üzerine etkili olduğu bulundu. Bebeğin erkek olmasının, gebelikler arası sürenin negatif olmak üzere, sosyal desteğin, önceki emzirme deneyimlerinin, emzirmeye erken başlamanın, aylık gelirin, düşük sayısının ve sahip olunan çocuk sayısının emzirme başarısı üzerine etkili olduğu bulundu. Araştırma bulgularına dayanarak, hemşirelerin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği tedavi gören annelere yönelik bireyselleştirilmiş emzirme danışmanlığı programları geliştirmeleri; doğum sonrası dönemde annelerin psikolojik durumlarını değerlendirmeleri ve gerektiğinde profesyonel destek için yönlendirmeleri; annelerin önceki emzirme deneyimlerini göz önünde bulundurarak olumsuz deneyimi olan annelere özel destek sunmaları; sağlık bakım süreçlerinde empatik ve güven temelli yaklaşımlar benimsemeleri; sosyal destek ağlarını güçlendirmeleri konusunda annelere rehberlik etmeleri ve genel olarak annelerin emzirme sürecine yönelik motivasyonlarını artırmaya yönelik uygulamaları hayata geçirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and correlational design to determine the breastfeeding self-efficacy, breastfeeding success, perceived social support, healthcare satisfaction, and postpartum depression levels of mothers whose infants were hospitalized in the neonatal intensive care unit (NICU), and to examine the effects of these variables on breastfeeding. The study population consisted of mothers whose babies were followed in the NICU at Hatay Training and Research Hospital. The sample included 167 mothers who were eligible for the inclusion criteria and voluntarily participated. Data were collected using the LATCH Breastfeeding Assessment Tool, the Breastfeeding Self-Efficacy Scale–Short Form, the Edinburgh Postnatal Depression Scale, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and the PedsQL Healthcare Satisfaction Scale. The analysis revealed a strong positive correlation between breastfeeding self-efficacy and LATCH scores. There was a negative relationship between the level of depression and both breastfeeding self-efficacy and success, while a moderate positive relationship was identified between perceived social support and these variables. Healthcare satisfaction was significantly associated with breastfeeding self-efficacy, but not with LATCH scores. Postpartum depression and delayed initiation of breastfeeding were found to have a negative impact on breastfeeding self-efficacy. In contrast, higher levels of social support, positive previous breastfeeding experiences, and the presence of maternal health problems were associated with increased self-efficacy. As for breastfeeding success, negative effects were observed from having a male infant, shorter interpregnancy intervals, and lower income. On the other hand, higher social support, earlier initiation of breastfeeding, previous positive breastfeeding experiences, higher monthly income, fewer miscarriages, and a lower number of children were positively associated with breastfeeding success. Based on the findings, it is recommended that nurses develop individualized breastfeeding counseling programs for mothers whose infants are treated in the NICU, assess mothers' psychological status during the postpartum period and refer them to professional support when necessary, provide targeted support for mothers with negative breastfeeding experiences, adopt empathic and trust-based approaches in healthcare delivery, guide mothers in strengthening their social support networks, and implement practices aimed at enhancing mothers' motivation for breastfeeding.