Primipar annelerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile emzirme öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between psychological resilience levels and breastfeeding self efficiency of primiparous mothers
  1. Tez No: 766970
  2. Yazar: ZEHRA BETÜL YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ VARIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma primipar annelerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile emzirme öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yürütüldü. Araştırmanın verileri İstanbul ilinde bir üniversite hastanesinde Temmuz 2021-Temmuz 2022 tarihleri arasında toplandı. Çalışmanın evrenini doğum sonrası lohusa servisinde yatan, 18-49 yaş arasında primipar anneler; örneklemi ise araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü toplam 311 anne oluşturdu. Çalışma primipar anneler ile yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından tanıtıcı bilgi formu, yetişkinler için psikolojik dayanıklılık ölçeği (PDÖ), postpartum emzirme öz yeterlilik ölçeği (EÖYÖ) kullanılarak uygulandı. İstatistiksel analizler için SPSS (22) programı kullanıldı. Çalışmaya katılan annelerin ortalama yaşı 28,22±3,62 olduğu, %88,4 üniversitesi mezunu olduğu bulunmuştur. %94,9 u çekirdek aile yapısına sahip iken %45,7 sinin de en uzun yaşadığı bölge Marmara bölgesi olarak belirlendi. PDÖ toplam puanları ortalama 104,26±10,4 olduğu EÖYÖ toplam ortalama puanları 54,87±8,9 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the relationship between the psychological resilience levels of primiparous mothers and their breastfeeding self-efficacy levels. The data of the study were collected at a university hospital in Istanbul between July 2021 and July 2022. The population of the study was primiparous mothers between the ages of 18-49 who were hospitalized in the postpartum postpartum service; The sample consisted of 311 mothers who met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study. The study was conducted by the researcher using the face-to-face interview technique with primiparous mothers, using the introductory information form, the psychological resilience scale for adults (PBL), and the postpartum breastfeeding self-efficacy scale (EMS). SPSS (22) program was used for statistical analysis. It was found that the mean age of the mothers participating in the study was 28.22±3.62, and 88.4% were university graduates. While 94.9% of them had a nuclear family structure, the region where 45.7% lived the longest was determined as the Marmara region. Themean PDS total scores were found to be 104.26±10.4, andthemean total mean scores of ETWS were found to be 54.87±8.9.