Artımlı sac şekillendirme yöntemiyle AISI 430 paslanmaz çelik sacların şekillendirilebilirliğinin araştırılması
Study on the formability of AISI 430 stainless steel sheet utilizing the incremental sheet forming
  1. Tez No: 904464
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, artımlı sac şekillendirme (ASŞ) yöntemi kullanılarak AISI 430 paslanmaz çelik sacların şekillendirilebilirliği deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, farklı işlem parametrelerinin sac şekillendirme süreci üzerindeki etkilerini belirlemek ve optimum parametreleri tespit etmektir. Deneyler, CNC dik işleme makinesinde gerçekleştirilmiş olup, takım yolu stratejileri, ilerleme hızı, aşağı adım mesafesi, soğutma çeşitleri ve fikstür yapıları gibi değişken parametreler kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda, takım yolu stratejileri olarak Z Level, helisel ve concentric zigzag kullanılmıştır. İlerleme hızları 750, 1500 ve 3000 mm/dk olarak belirlenmiş, aşağı adım mesafeleri ise 0,5, 1 ve 1,5 mm olarak seçilmiştir. Fikstür yapıları tek nokta ve iki nokta (dişi destek kalıbı) olarak yapılandırılmıştır. Soğutma çeşitleri arasında kuru, yağlı ve hava soğutma yöntemleri yer almıştır. Takım dönüş hızları ise iş mili boşta, 100 dev/dk ve 200 dev/dk olarak belirlenmiştir. Bu parametreler değişken parametreler olarak belirlenirken, sabit parametreler olarak sac malzemesi AISI 430, Ø12 mm çapında ve R5 mm uç yarıçapına sahip yarı küresel takım geometrisi, 45° duvar açısına sahip kesik koni şekillendirme geometrisi, HSS takım malzemesi, saat dönüş yönünde ilerleme ve takım dönüş yönü ile 0,6 mm sac kalınlığı kullanılmıştır. Yağ malzemesi olarak SB 5016 tercih edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda elde edilen verilerden faydalanarak ASŞ işleminde şekillendirilebilirliği sağlayabilecek optimum değerlere ulaşabilmek için Taguchi metodundan ve ANOVA testinden faydalanılmıştır. Bu çalışma, ASŞ işlemlerinde optimum işlem parametrelerinin belirlenmesinin önemini vurgulamakta ve elde edilen bulgular, sanayi uygulamaları için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the formability of AISI 430 stainless steel sheets was experimentally investigated using the incremental sheet forming (ISF) method. The aim of the study is to determine the effects of different process parameters on the sheet forming process and to identify the optimal parameters. The experiments were conducted on a CNC vertical milling machine, utilizing variable parameters such as toolpath strategies, feed rate, step down distance, cooling methods, and fixture configurations. In the experimental studies, toolpath strategies including Z Level, helical, and concentric zigzag were employed. Feed rates were set at 750, 1500, and 3000 mm/min, while step down distances were selected as 0.5, 1, and 1.5 mm. Fixture configurations were structured as single point and two-point (female support die). Cooling methods included dry, oily, and air cooling techniques. Tool rotational speeds were determined as idle, 100 rpm, and 200 rpm. While these parameters were selected as variable parameters, the following were considered as constant parameters: AISI 430 sheet material, semi-spherical tool geometry with a diameter of Ø12 mm and a cutting edge radius of R5 mm, truncated cone forming geometry with a 45° wall angle, HSS tool material, progression in the clockwise direction, tool rotation direction, and a sheet thickness of 0.6 mm. SB 5016 was chosen as the oil material. Utilizing the data obtained from the experiments, the Taguchi method and ANOVA test were employed to reach optimal values that ensure formability in ISF process. This study highlights the importance of determining optimal process parameters in ISF operations and the findings provide valuable insights for industrial applications.