Bitlis, Diyarbakır, Muş ve Van yöreleri ballarının palinolojik parametreler yönünden araştırılması
Investigation of honey from Bitlis, Diyarbakır, Muş and Van regions in terms of palinological parameters
- Tez No: 904465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES ÇENET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
2023 ve 2024 yılları arasında Diyarbakır, Bitlis, Muş, Van ili ve ilçelerinden 20 bal örneği yöre arıcılarından, bölge arıcılar birliğinden, konu hakkında geçmiş yıllarda çalışma yapmış akademisyenlerden toplanmıştır. Toplanan bal örneklerinin polen analizleri yapılmıştır. Polen analizi sonucunda; ballarda 34 familyaya ait 43 takson bulunduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada unifloral bal örneğine rastlanmamış, 20 bal örneği de multifloral olarak belirlenmiştir. Bal örneklerinde sekonder polene sahip taksonlar; Astragalus sp., Juglans sp., Vicia sp., Medicago sp., Cistus sp., Carduus sp. ve Trifolium sp. olduğu saptanmıştır. 20 bal örneğinde poleni en yaygın görülen taksonlar ise; Astragalus sp., Juglans sp., Vicia sp., Medicago sp., Cistus sp., Carduus sp. ve Trifolium sp. Quercus sp., Crataegus sp., Paliurus sp., Triticum sp., Hordeum sp., Alceae sp., Salvia sp., Zea mays sp. ve Geranium sp., olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Between 2023 and 2024, 20 honey samples from Diyarbakır, Bitlis, Muş, Van provinces and their districts were collected from local beekeepers, the regional beekeepers' union, and academics who have studied the subject in the past years. Pollen analyzes of the collected honey samples were performed. As a result of pollen analysis; It was determined that there were 43 taxa belonging to 34 families in honey. In the study, no unifloral honey sample was found, and 20 honey samples were determined to be multifloral. Taxa with secondary pollen in honey samples; Astragalus sp., Juglans sp., Vicia sp., Medicago sp., Cistus sp., Carduus sp. and Trifolium sp. when it happens. The taxa whose pollen was most common in 20 honey samples were; Astragalus sp., Juglans sp., Vicia sp., Medicago sp., Cistus sp., Carduus sp. and Trifolium sp. Quercus sp., Crataegus sp., Paliurus sp., Triticum sp., Hordeum sp., Alceae sp., Salvia sp., Zea mays sp. and Geranium sp. detected.