Türkiye Büyük Millet Meclisi zabıt ceridelerinde gazi ve harp malûllerinin sosyal ve hukuki durumu (1950-1980)
Social and legal status of the veterans and disabled soldiers in the Grand National Assembly minutes (1950-1980)
  1. Tez No: 904466
  2. Yazar: ŞULE POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEŞİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışması 1950-1980 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Zabıt Ceridelerinde gazi ve harp malûlleri ile ilgili tartışılanları değerlendirmekte olup gazi ve harp malûllerinin sosyal ve hukuki durumu hakkında genel bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. Uzun yıllar gündemde tutulan İstiklal Harbi gazi ve malûllerinin 1980 yılına değin girmiş oldukları hak mücadelesi ele alınmış, 1950'li yıllara gelinmesine rağmen gündemde tutulma nedenleri tartışılmıştır. 1968 yılında kabul edilen Şeref Aylığının İstiklal Harbi, Kore Harbi ve Kıbrıs Harekâtı gazilerine ayrı dönemlerde bağlanması ve bu durumun gazilerin hayat şartlarına etkisi tartışılmıştır. Gazi ve malûllerinin şikayetlerinin meclis gündeminde ne oranda çözümlendiği ve çözümlenemeyen, geri plana atılan problemler ele alınmıştır. 1961 anayasası kapsamında kabul edilen sosyal devlet ilkesinin işlevselliğine ve süreç içerisinde gazi ve malûllerin yeterince korunamaması sebebiyle 1982 anayasasıyla özel olarak korunması gerekenler statüsüne dahil edilme süreci incelenmiştir. Bu tez çalışması, 1950-1980 yılları arasında devletin yasa koyucu organı TBMM'de tartışılanlar temel alınarak, TBMM tutanak dergisinin analizine dayanarak gazi ve harp malûllerinin sosyal durumlarının analizini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the discussions regarding war veterans and disabled veterans in the minutes of the Grand National Assembly of Turkey from 1950 to 1980 and provides a general framework about the social and legal status of war veterans and disabled veterans. The thesis examines the struggle for rights that Independence War veterans and disabled individuals engaged in until 1980 and the process through which they regained their pensions, which they were deprived of in 1968. It also investigates the prolonged wait for Korean War veterans and disabled individuals to be included in the law passed in 1968 and the process through which they were eventually included in the same law in 1976 following discussions in the assembly. Additionally, it discusses the failure of the Turkish Government to award medals and provide disability pensions to veterans and disabled individuals who were awarded various medals by the United Nations and the Korean Government. The thesis also explores the failure to provide disability pensions and medals to veterans and disabled individuals of the Cyprus Operation for many years. The process of inclusion of individuals who needed special protection under the 1982 constitution due to insufficient protection of veterans and disabled individuals throughout the process in accordance with the principle of a social state adopted under the 1961 constitution is examined. This thesis is based on the analysis of the social situations of war veterans and disabled individuals using the discussions held in the legislative body of the state, the Grand National Assembly of Turkey, from 1950 to 1980, and relies on the analysis of the minutes of the Grand National Assembly of Turkey.