Yetişkin bireylerde diyetle magnezyum alımının uyku durumu ve Beck depresyon ölçeği ile ilişkilendirilmesi
Association of dietary magnesium intake with sleep status and Beck depression scale in adult individuals
- Tez No: 904476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Magnezyum vücudumuz için önemli birçok fonksiyona sahip bir mineraldir. Uyku ve depresyon alanında da etkili olduğu düşünülmektedir. Bu araştırma diyetle alınan magnezyum değerinin depresyon ve uyku kalitesini incelemek için yapılmıştır. Çalışma 18-65 yaş aralığındaki 215 gönüllü bireyin katılımıyla yüz yüze anket soruları ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya magnezyum takviyesi kullanan bireyler dahil edilmemiştir. Katılımcılara demografik veriler, Beck Depresyon Ölçeği, Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği, 3 günlük besin tüketim kaydı ve magnezyum yönünden zengin besin tüketim sıklığı içeren anket yapılmıştır. Araştırmaya 18-65 yaş aralığında toplam 215 birey katılmıştır. Araştırmaya katılan 215 yetişkin bireyin %57,7'si kadın, %42,3'ü erkektir. Katılımcıların %58'i yeterli düzeyde magnezyum almaktadır. Kadın katılımcıların %58,1'i (>300 mg); erkek katılımcıların %57,1'i (>350 mg) yeterli düzeyde magnezyum almaktadır. Yetersiz düzeyde magnezyum alımı %42,3 olarak görülmektedir. Kadın katılımcılarda %41,9 erkeklerde ise %42,9 olarak tespit edilmiştir. Çalışan katılımcıların %64,7'si; çalışmayan katılımcıların %44,7'si yeterli düzeyde magnezyum almaktadır. Çalışan bireyler çalışmayan bireylere kıyaslandığında çalışan bireylerin yeterli magnezyum alımı daha fazla olduğu görülmektedir. Geliri giderinden az olan katılımcıların %29,7'si; geliri giderine eşit katılımcıların %56,4'ü; geliri giderinden fazla olan katılımcıların %75'i yeterli düzeyde magnezyum almaktadır. Yeterli düzeyde magnezyum alımında çalışma durumu, gelir düzeyi, hastalık tanısı olan bireylerde, fiziksel aktivitede ve sigara kullanımında anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magnesium is a mineral that has many important functions for our body. It is also thought to be effective in the field of sleep and depression. This study was conducted to examine dietary magnesium intake on depression and sleep quality. The study was conducted with face-to-face survey questions with the participation of 215 volunteer individuals between the ages of 18-65. Individuals using magnesium supplements were not included in the study. A survey was administered to the participants, including demographic data, Beck Depression Scale, Pittsburg Sleep Quality Scale, 3-day food consumption record, and magnesium-rich food consumption frequency. A total of 215 individuals between the ages of 18-65 participated in the research. Of the 215 adults who participated in the research, 57.7% were women and 42.3% were men. 58% of participants get adequate magnesium. 58.1% of female participants (>300 mg); 57.1% (>350 mg) of male participants receive adequate magnesium. Inadequate magnesium intake is seen as 42.3%. It was found to be 41.9% among female participants and 42.9% among male participants. 64.7% of working participants; 44.7% of non-working participants receive adequate magnesium. When working individuals are compared to non-working individuals, it is seen that working individuals have more adequate magnesium intake. 29.7% of the participants whose income is less than their expenses; 56.4% of the participants whose income is equal to their expenses; 75% of participants whose income exceeds their expenses receive sufficient magnesium. It has been determined that there is a significant difference in adequate magnesium intake in individuals with employment status, income level, disease diagnosis, physical activity and smoking.