Yetişkin bireylerin sağlıklı yeme indekslerinin belirlenmesi
A research aiming to determine dietary pattern and healthy eating index of Turkish adults
- Tez No: 195922
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YÜCECAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Araştırma, Ziraat Bankası Hastanesinde görevli personelin diyet örüntülerini, besin çeşitliliğini ve sağlıklı yeme indekslerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiş, ayrıca bireylerin biyokimyasal göstergeleri ile sağlıklı yeme indeksleri arasındaki ilişki irdelenmiştir. Araştırmaya katılan bireyler Ziraat Bankası Hastanesinde çalışan yaşları 19-70 arasında değişen rasgele seçilmiş 230'u kadın (41.1 ± 10.67), 170'i erkek (41.4 ± 11.27) toplam 400 kişidir. Tüm bireylere beslenme durumlarının değerlendirilmesi amacıyla anket formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri yapılarak kan değerlerine (Glukoz, Total kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, CRP) ve kan basınçlarına bakılmıştır. Çalışma sonucunda araştırmaya katılan bireylerin süt, yoğurt, et, tavuk, balık, yumurta, yağlı tohum, toplam sebze ve meyve tüketimlerinin önerilen miktarların altında olduğu ve erkek bireylerin kadın bireylere göre daha iyi beslendikleri gözlenmiştir. Farklı eğitim düzeyindeki kadın bireylerin tavuk ve balık tüketimleri ile erkek bireylerin ekmek ve sıvı yağ tüketimleri arasındaki farklılığın önemli (p0.05) bulunmuştur. Bireylerin sağlıklı yeme indeksleri incelendiğinde erkeklerin SYİ skoru 61.6±10.94, kadınların SYİ skoru 60.9±9.69 olarak saptanmıştır. SYİ skorlarının sadece erkek bireylerde eğitim düzeyiyle beraber arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was planned and carried out in order to determine dietary patterns, food diversity and healthy eating indexes of personnel in the Turkish Agriculture Bank Hospital, and also the relation between biochemical indicators and healthy eating index of individuals was studied. The research includes randomly selected 230 female (41.1 ± 10.67) and 170 male (41.4 ± 11.27) personnel (total 400 hospital personnel) who are between ages of 19 and 70. A questionnaire was conducted on all individuals in order to evaluate their nutritional status, and both blood values (Glucose, Total cholesterol, LDL- cholesterol, HDLcholesterol, CRP) and blood pressure were controlled by anthropometric measurement. After the study, it was determined that milk, yogurt, meat, chicken, fish, egg, oilseeds, total fruit and vegetable consumption of the personnel joined in this research was less than suggested quantity and male personnel eat healthier than females. It was also determined that the difference between chicken and fish consumptions of female individuals who have different educational level and bread and oil consumptions of male individuals was important (p0.05). After examining healthy eating index of individuals, healthy eating index (HEI) score of males was determined as 61.6±10.94 and the females? HEI score was 60.9±9.69. It was seen that HEI scores of males increased parallel with their educational levels.